4 otázky o registru dlužníků SOLUS, na které byste měli znát odpověď

Registr dlužníků je postrachem mnohých. Stačí jedna opožděná splátka a už i vaše jméno může být na seznamu vedeno. Víte ale, jak přesně se do evidence můžete dostat? Víte, jak postupovat při podání žádosti o vymazání z registru? Víte, co zkratka SOLUS znamená? Nejen na tyto otázky najdete odpověď v dnešním článku.

Co je to registr dlužníků SOLUS?

SOLUS je zkratka složená ze začátečních písmen ze slovního spojení Sdružení Ochrany Leasingu a Úvěrů Spotřebitelů. Smyslem zájmového sdružení právnických osob je docílit odpovědného úvěrování. Sdružení se svou činností snaží nejen předcházet předlužování klientů, ale i zvyšovat šanci na vymahatelnost již vzniklých dluhů a zároveň eliminovat finanční ztráty věřitelů.

Sdružení SOLUS funguje již od roku 1999 a jeho členy jsou nejrůznější ekonomické sektory, jako jsou například nebankovní společnosti, telekomunikační operátoři, distributoři energií a bankovní domy.

Jak se dostane jméno dlužníka do registru SOLUS?

O tom, že jste v registru dlužníků, nemusíte vůbec vědět. Tuto informaci vám mohou sdělit až v bance při žádosti o úvěr. Stejně tak můžete narazit při nákupu elektrospotřebiče na splátky. I v takovém případě obchodník prochází před uskutečněním nákupu registr SOLUS.

K tomu, abyste byli zapsáni jako dlužníci v evidenci, stačí jedna opožděná splátka u banky či nebankovní společnosti. Stejně tak se lze do seznamu dlužníků dostat, máte-li nezaplacené účty u distributorů energií nebo u telefonních operátorů. Společnost, u které vám vznikl dluh, vás do evidence zapíše.

Jak zažádat o vymazání z registru dlužníků?

Puzzle of the euro banknotes

O vymazání z registru je možné zažádat jen tehdy, pokud máte dluh již splacen. Důležité je ale zjistit, která společnost vás jako dlužníka evidovala. Je zapotřebí této společnosti zaslat písemný dopis, v němž odvoláte váš souhlas se zpracováním osobních údajů.

Jestliže jste splnili výše uvedené předpoklady, nyní se můžete obrátit na sdružení SOLUS a zažádat o vymazání z registru dlužníků. Výmaz z evidence by měl být proveden na základě vaší písemné žádosti.

Co dělat, když vám registr nevyhoví?

Ve většině případů sdružení SOLUS po zániku dluhu žádosti o vymazání z evidence vyhoví. Pokud by přeci jen k vymazání nedošlo, je možné se obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů.

Ze zákona o ochraně osobních údajů jasně vyplívá, že pomine-li účel zpracování dat, musí správce údaje o dané osobě zlikvidovat. V opačném případě lze udělit pokutu Úřadem pro ochranu osobních údajů. Uhrazením dluhu účel zpracování zaniká.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)