Americká hypotéka

Americká hypotéka je hovorová přezdívka hypotečního úvěru (prakticky neúčelový spotřebitelský úvěr), který je ovšem jištěn nemovitostí. Největší popularitě se tento finanční produkt dočkal ve Spojených státech, proto tedy označení americká hypotéka. Tento finanční produkt se na českém trhu objevil v první polovině roku 2004. Byl to však nový zákon o dluhopisech (190/2004 Sb.), jenž umožnil rozšířit účel použití hypotečního úvěru. Ještě v dubnu 2004 fungoval hypoteční úvěr výhradně ve spojení financování nemovitosti, nebo jako investici do nemovitosti. Po deseti letech na trhu nyní můžete na americkou hypotéku koupit prakticky co chcete. V Americe se  tento finanční produkt nazývá Home equity loan. Jakékoliv poskytnutí hypotéky je řízeno jedinou podmínkou, která se váže na zajištění úvěru nemovitostí. Nemovitost nesmí být zatížena zástavním právem třetí osoby, výjimkou je pouze  zástava ve prospěch úvěru ze stavebního spoření nebo úvěru poskytovaného Státním fondem rozvoje bydlení a výstavbu družstevních bytů. Nemovitost jenž je zastavována se může nacházet kdekoli na území členských států Evropské unie nebo států využívajících Evropský hospodářský prostor. Ve většině případů však tuzemské banky požadují do zástavy nemovitost, která se nachází na území České republiky.
 

Výhody Americké hypotéky

Především volná možnost při rozhodování využití finančních prostředků, to znamená pro jakékoli účely (výstavba, rekonstrukce – pokud klient potřebuje peníze připravené ihned na účtu a nechce dokládat faktury bance k postupnému čerpání, při koupi automobilu, dovolené, domácích spotřebičů apod.)

  1. Banka nevyžaduje informace o účelu pořízení Americké hypotéky
  2. Díky možnosti rozložení splátek až na dobu 20 let, jsou výhodné měsíční poplatky
  3. Nemovitost s Americkou hypotékou lze navíc kdykoliv prodat
  4. K poskytnutí Americké hypotéky se nevyžadují informace o doložení příjmu (není to však pravidlem)

 

Výše úvěru

Celkový finanční obnos, který jsou banky na základě určitých podmínek schopné žadateli o hypotéku poskytnout prakticky nemá stanovené omezení. Minimální peněžní hodnota je však stanovena na 100 000,- Kč. Nejvyšší možná výše hypotéky v Kč je omezena pouze výší LTV (loan-to-value, hodnota zastavované nemovitosti, kterou stanovuje smluvní odhadce bank). V současné době tak v průměru banky poskytují hypotéku až do 75% hodnoty. Výši hypotéky je dobré promyslet, v rozhodování je pak použít kalkulačku americké hypotéky, které jsou volně k nalezení na internetu.
 

Lhůta splatnosti a úroky

Splatnost Americké hypotéky je období, po které je zákazník povinen platit bance úvěr. V průměru se pohybuje od pěti do dvaceti let (někdy až 25 let). Podmínkou pro žadatele je, že délka splatnosti úvěru nesmí překročit 70 let jeho věku. Čím déle se úvěr splácí tím menší splátka je, totéž platí i naopak. Úrok je v procentech vyjádřené navýšení vypůjčené částky za konkrétní časové období. Hypotéky dnes většinou používají označení roční úroková sazba (per annum – zkratka p.a.). Jedná též o profit pro banku peníze, které půjčila. Americká hypotéka disponuje oproti tradičnímu hypotečnímu úvěru vyšší úrokové sazby, ty jsou však stále výhodnější, než u běžných spotřebitelských úvěrů.
 
Tip: přečtěte si článek o srovnání hypoték
 

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)