Auroracoin je na spadnutí

Svět digitálních mincí neboli kryptoměn otřásl v průběhu února 2014 poměrně ambiciózní projekt. Jedná se o zcela novou měnu jménem Aurora. To by samo o sobě nebyla taková událost kdyby výsledným cílem zakladatelů nebylo to, že každý občan Islandu po předložení státem přiděleného ID obdrží určitý obnos v Auroracoinech. Dosud neznámý chlebodárce, který si říká Baldur Óðinsson, hodlá 25. března předat každému občanovi Islandu celkem 31,8 auroracoinů, které dopředu vytěžil předtěžil standardním způsobem. Získaný kapitál má následně rozpumpovat samotné obchodování ve virtuální měně a tedy i její faktické zhodnocení. Zbývající polovina auroracoinů bude k dispozici pro těžbu tradičním způsobem.

Start co nevidět

Do spuštění celého projektu zbývají už jen dny takže, není divu, že tržní spekulace v poslední době vyhnaly tuto velmi mladou měnu nad zavedenější Litecoin co do tržní kapitalizace, která se vyhoupla při objemu 10 milionech mincí na hodnotu 164 mil. amerických dolarů. Z toho následně vyplývá, že jeden Auroracoin má v současnosti hodnotu přes 15 amerických dolarů. Hodnota mince se během dnešního dne zdvojnásobila. Dosavadní raketový nástup překvapil i zakladatele měny. Celým jménem nebo pseudonymem Baldur Friggjar Óðinssona, má však zatím spíše pocity smíšené. V rozhovoru pro server CoinDesk Óðinsson uvedl, že podle něho by vysoká hodnota Auroracoinu mohla přesvědčit více Islanďanů, aby se přihlásili o svých 31,8 kryptomincí. „To, co jsem nečekal, byl neuvěřitelný nárůst spekulativních obchodů, které stále pokračují. Jsem přesvědčen, že tržní kapitalizace ve výši 20 mil. USD by byla obrovským úspěchem a stačila by k tomu, aby Islanďany navnadila. Současný stav je pro otce projektu nečekaný.

Ostatně není ani divu, nárůst na hodnotu 226 mil USD v tak krátké době je opravdu naprosto nečekaný scénář. Jedná se o tzv. částečně předtěženou minci, což znamená, že 50% ze všech Auroracoins v oběhu bylo „vytvořeno“ jejími zakladateli a ti budou mince rozdávat občanům Islandu od 25. března 2014.

Nadměrné spekulace ohrožují vývoj měny

Přes své nepochybné nadšení zájmem o svůj projekt Óðinsson říká, že tento nárůst hodnoty není bez možných rizik. Především se obává dopadů nadměrné spekulace na úspěšné uvedení mince na trh tento měsíc. Obává se především toho, že nadměrná spekulace může odvádět pozornost od budování potřebné infrastruktury, jelikož většina obchodů je tvořena spekulanty a ne angažovanými členy komunity, kteří by se měli podílet na důležitých faktorech každé kryptoměny, jako je např. bezpečnost, dostupné mobilní či desktopové aplikace a v neposlední řadě akceptace mincí obchodníky.

„Pro úspěch měny je nutné, aby lidé mohli s mincemi udělat něco jiného je jen okamžitě prodat. Tento aspekt kryptoměny ovšem nemůže být centrálně plánován a musí vyrůst z komunity.”

Burzy následují média

Mnoho alternativních burz se snaží držet krok a přidávají Auroracoin do svých nabídek.Jen za poslední tři týdny byla tato měna přidána do nabídky burz Cryptsy, Swiss Coin Exchange a Mintpal.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)