Bezkontaktní platební karty

Bezkontaktní platební karty v České republice doplnily od roku 2011 již používané například debetní nebo kreditní karty. Jako první s touto novinkou přišla na trh společnost Citibank a od té doby bylo vydáno několik milionu právě kreditních nebo debetních karet, které pro zaplacení stačí pouze přiložit k platebnímu terminálu.

Pokud majitel karty platí nákup, který nepřekračuje hodnotu 500Kč, stačí kartu pouze přiložit a nákup je zaplacen. Jakmile je ale částka vyšší, většinou je vyžadován čtyřmístný PIN kód, který je majiteli karty přiřazen bankou (PIN lze samozřejmě změnit podle svých potřeb). Setkat se s bezkontaktními terminály můžeme v dnešní době například v obchodních řetězcích, drogeriích, kinech, fastfoodech a na mnoha dalších místech. V České republice je totiž již v provozu kolem 30 tisíc těchto terminálů.

Jako každá věc má i tato své velké výhody, ale také nějaké ty nevýhody. Nejprve si uvedeme výhody této bezkontaktní karty:

– rychlý způsob placení

– bez nutnosti nosit u sebe hotovost

– platit lze i částky v desítkách korun

– do částky 500Kč není nutná další autorizace

– lze využít i pro platby přes internet

Mezi nevýhody patří:

– při ztrátě karty hrozí snadnější zneužití karty

– při placení je možné se u některých bank dostat do neoprávněného mínusu

– bezkontaktní terminály zatím nejsou na všech místech

Míra zneužití je samozřejmě riziko, ale pokud Vám kartu někdo odcizí, dokáže udělat pouze pár nákupů do výše 500Kč. Nemusíte mít ale strach, banky mají svůj systém a v průběhu dne povolí zaplatit jen několik takovýchto transakcí. Poté bude požadováno ověření pomocí PIN kódu a zloděj tak bude mít smůlu. Navíc jsou banky tak vstřícné, že odcizené peníze vrací zpět, pokud se prokáže opravdu zneužití druhou osobou. Jestliže zjistíte, že jste kartu ztratili nebo Vám ji někdo odcizil, samozřejmě ihned volejte do banky a kartu si nechte zablokovat. Poté ztrátu nahlaste na policii a s protokolem se dostavte do banky.

Pokud se rozhodnete, že si tuto bezkontaktní kartu pořídíte, stačí si zajít do jakékoli banky, kromě UniCredit Bank (chtějí zavést do konce roku 2014), LBBW a Sberbank a o kartu si zažádat. Pokud ale nějakou kreditní nebo debetní kartu máte a bude Vám končit platnost, většinou jako novou dostanete právě už bezkontaktní, takže si o ni ani nemusíte žádat. Jestliže bezkontaktní kartu nechcete, nemusíte mít strach. Tuto „funkci“ lze jednoduše deaktivovat a tak Vám bude karta sloužit stejně jako vždycky.

Bezkontaktní platební karty
4 (80%) 1 vote

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)