Burza cenných papírů Praha

V České republice je největším organizátorem trhu s cennými papíry pražská burza. Tato akciová společnost je založena na členském principu, což tedy v praxi znamená, že obchodovat mohou pouze licencovaní obchodníci s cennými papíry, kteří musí zároveň také být členy burzy.

Burza cenných papírů Praha je akciová společnost, která byla znovu otevřena se vznikem České republiky v roce 1993. Ovšem její vznik spadá až do roku 1871, kdy se jednalo ještě o pražskou komoditní a akciovou burzu. Kvůli druhé světové válce a komunistickému režimu byla však její činnost pozastavena.

Na pražskou burzu smí pouze licencovaní členové

Burza cenných papírů Praha je oproti zahraničním trhům poměrně malý trh. Je tedy logické, že na pražské burze je méně investorů, méně kapitálu a menší výběr cenných papírů, což ve výsledku způsobuje i nižší likviditu.

Na Burze cenných papírů Praha se obchoduje se 14 hlavními tituly nejrůznějších společností. Zároveň však obchodovat smí pouze licencovaní členové a ze zákona o podnikání na kapitálovém trhu také Česká národní banka a Česká republika, která jedná v zastoupení Ministerstva financí. Pokud chce tedy běžný investor začít investovat na pražské burze, musí se nejdříve obrátit na některého ze členů burzy.

Akcie společností na pražské burze:

1. AAA Auto Group
2. Central European Media Enterprises
3. ČEZ
4. ECM Real Estate Investments
5. Erste Group Bank
6. KIT Digital
7. Komerční banka
8. New World Resources
9. Orco Property Group
10. Pegas Nonwovens
11. Phillip Morris
12. Telefónica O2 Czech Republic
13. Unipetrol
14. Vienna Insurance Group

Seznam členů Burzy cenných papírů Praha:

1. ATLANTIK finanční trhy
2. BH Securities
3. CYRRUS
4. Česká spořitelna
5. Československá obchodní banka
6. DB Securities S. A.
7. EQUILOR ZRt
8. Fio banka
9. IPEPEMA Securities S.A.
10. J & T BANKA
11. Komerční banka
12. LBBW Bank
13. Patria Finance
14. PPF banka
15. Raiffeisenbank
16. Société Générale S.A.
17. UniCredit Bank Czech Republic
18. WOOD & Company Financial Services

Český burzovní trh se dělí

Na pražské burze se lze setkat se SPADem a KOBOSem. Tyto dvě části se od sebe liší především dostupností pro drobné investory. Na prvním trhu SPAD se obchoduje v lotech. Jeden lot však stojí od 1,5 milionu Kč. Druhý trh KOBOS pak představuje obchodování s jednotlivými akciemi, což je ale vykoupeno mnohonásobně vyššími poplatky. KOBOS je tedy kontinuální burzovní obchodní systém, který umožňuje kdykoliv prodat nebo koupit akcie. Ceny akcií se odvíjí od prvního trhu SPAD.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)