Centrální registr dlužníků

Centrální registr dlužníků (CERD) je soukromý informační projekt, kde si kdokoliv může ověřit zadluženost jakékoliv fyzické nebo právnické osoby. Tuto informační službu zprovoznil v roce 2005 pan Jiří Jehlička a dodnes je její fungování velice diskutabilní. Stránky jsou vedeny přes firmu registrovanou v USA s výpomocí jejích dceřinných společností v České republice. Po smutné kauze Aničky Janatkové v roce 2010, byly snahy o vznik sesterského portálu, a to registr pedofilů. Tento projekt zatím nebyl dotažen do zdárného konce, neboť se také potýká s velkou kritikou.

Jak to funguje

Podle statistik uvedených na samotných stránkách CERDu má databáze Centrálního registru dlužníků přes jeden milion subjektů. Jsou mezi nimi jak jednotlivé fyzické osoby, tak i firmy a větší společnosti. Dle vlastního prohlášení CERD spolupracuje s různými orgány státní správy, bankami i soukromými subjekty. Konkrétněji se nic nedovíme, neboť společnost se odkazuje na obchodní tajemství a své zdroje odmítá zveřejnit. Do databáze může údaje vkládat jakýkoliv věřitel. Jedná se zejména o Centrální registr dlužniků fyzických osob. Už zde původní dobrá myšlenka naráží. Tím, že do registru může kdokoliv napsat o komkoliv, že je dlužník, stává se celá databáze jaksi nedůvěryhodná. Pomstichtivým závistivcům může sloužit jako nástroj pomsty, který případným obětem může akorát uškodit. Ověřováním IP adres se v tomto případě nic neřeší, systém není zabezpečen proti vkládání absolutně smyšlených informací.

S potvrzením z CERDu u banky nepochodíte.

Za poplatek vám Centrální registr dlužníků vystaví doklad o bezdlužnosti. Pokud si ho vytisknete sami, jednorázově vás to bude stát 200,- Kč, pokud si necháte výpis zaslat doporučeně Českou poštou, ještě stovku si připlatíte. Toto potvrzení je platné dva měsíce od data vydání. Nutno podotknout, že potvrzení o bezdlužnosti je spíše informativního charakteru. Více jak 50 největších hráčů (zejména bank) na českém finančním trhu se od spolupráce s CERDem distancují. Jména svých neplatičů databázi neposkytují a potvrzení zde vydané neuznávají. Pokud si tedy jdete žádat do banky o hypotéku, potvrzení z CEDRu vám bude k ničemu.

Kritika

Projekt jako takový byl asi dobrý nápad, ale nesetkává se s pozitivní odezvou, zejména v médiích a také podle názorů právníků. Už samotné provedení internetových stránek je napadnutelné. Podle právníků mohou být případní uživatelé uvedeni v omyl, neboť stánky působí oficiálním dojmem a mohou být snadno zaměněny za oficiální centrální registr dlužníků České republiky.Za poplatek získané potvrzení o bezdlužnosti je vlastně bezcenné, neboť většina bankovních institucí ho neuznává. Registr nabízí i zpoplatněnou službu sledování informací o vlastní osobě. Za předplatné 2000,- Kč můžete 5 let sledovat, zda se u vašeho jména v registru neobjeví poznámka o zadlužení nějakému věřiteli. Podle právníků je zde naplněna skutková podstata trestného činu podvodu, neboť po klientech jsou vyžadovány peníze za služby a potvrzení, které nemají skutečnou platnost. Seznam poškozených by byl dlouhý, ale sami tito lidé údajně o žalobě na CERD neuvažují, neboť mají svých starostí dost s vyrovnáváním vlastních dluhů. Za devět let své existence změnila databáze Centrálního registru dlužníků několikrát majitele. Většina firem, které stránky vlastnily měla mezi jmény vlastníků příjmení Jedlička nebo Jedličková. Historie těchto firem, odkupy a přesuny podílů a členství jednotlivých členů jsou zmatečné, jednotlivá jména se z obchodního rejstříku zmateně vytrácí a zase objevují. Jednu dobu společnosti vlastnící registr muži, jehož jméno bylo často spojováno s fenoménem „bílých koní“.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)