Češi a úvěry: na co si půjčujeme nejčastěji?

Jako národ si z hlediska finanční gramotnosti vedeme na evropské poměry relativně dobře, tedy alespoň dle průzkumů České spořitelny. Přesto má však jen necelá polovina lidí pocit, že se ve financích opravdu vyzná. To se pochopitelně odráží i na tom, jak s nimi nakládají, a to zejména když dojde na půjčky. Vzhledem k údajům České národní banky dosahoval dluh českých obyvatel na konci června 2018 téměř 1 500 miliard korun. Na co si nejčastěji půjčujeme?

Hypotéky na byty, domy i rekonstrukce

Největší podíl, a to celé tři čtvrtiny dluhů českých domácností pochopitelně tvoří hypotéky, které sčítají celkem 1 254 miliard korun. Češi s nimi financují jak nákup nemovitostí, tak i stavby, rekonstrukce či vybavení domácnosti, avšak nejčastějším účelem bývá právě výstavba, u které se průměrná částka pohybuje okolo 2 milionů korun. Od letošního roku by však měl zájem o hypotéky klesat, a to zejména kvůli přísnějším podmínkám pro poskytování hypoték a vyšším úrokovým sazbám.

Dovolenou či elektroniku zaplatí spotřebitelský úvěr

Spotřebitelské úvěry se na celkovém dluhu podílejí celými čtrnácti procenty. V jejich případě bývá účelem vše od nákupu spotřební elektroniky až po nečekané výdaje spojené se zdravotní péčí. Častým důvodem, proč Češi vyhledávají bankovní či nebankovní půjčky online, bývá také úhrada účtů za energie a mobilní služby nebo klasických provozních nákladů spojených s bydlením.

Téměř polovina našeho národa dennodenně jezdí do práce autem, proto vás nejspíš nepřekvapí, že úvěr na nový či ojetý vůz splácí zhruba čtvrtina Čechů. Přestože celé tři čtvrtiny populace odmítají půjčku na dovolenou, stále u nás existují případy, kdy se lidé po takových “investicích” vrhají po hlavě. Malému zlomku Čechů není líto si půjčit ani na vánoční dárky nebo dokonce domácí mazlíčky s rodokmenem.

A co půjčky na splácení půjček?

I když před úvěry na pokrytí půjčky odborníci neustále varují, tak se mezi námi najdou jedinci, kteří upřednostňují další půjčku před refinancováním či konsolidací půjček. Bohužel si ale neuvědomují, že jejich dluh s každou další půjčkou narůstá. V některých případech může situace dojít do takového extrému, že to, co začalo jednou mikropůjčkou, se dostane do fáze exekuce nebo úplné ztráty střechy nad hlavou.

Netrpělivost, nízký plat, neschopnost šetřit – to je jen pár důvodů, proč máme tendenci sahat po půjčkách. V některých případech je to pochopitelně na místě, jindy se bohužel jedná o pouhou malichernost. Nejdůležitější je však to, jak k těmto závazkům přistupujeme, protože i malá půjčka před výplatou má své datum splatnosti, které je třeba dodržet. V opačném případě se může i ta nejvýhodnější nabídka proměnit v noční můru, která vás bude pronásledovat několik let nebo dokonce celý život.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)