Co dělat, když přijde exekutor?

Průzkumy z posledních let mluví o tom, že lidé si pravidelně nešetří a žíjí často “od výplaty k výplatě”. To rozhodně není správné. Každý člověk s běžným příjmem by si měl dávat vždy alespoň nějakou stokorunu stranou na nečekané výdaje. Může se jednat například o doplatek za plyn, opravu nějakého nepostradatelného vybavení domácnosti nebo něco podobného. Pokud nemáte určitou finanční rezervu, nejspíš se budete muset spolehnout na rychlou půjčku od příbuzných nebo v horším případě od banky či nebankovní společnosti. Ovšem co když se vaše finanční potíže nakupí, a vy nebudete schopni své závazky splácet? Pak už vás čeká jen exekuce nemovitosti a dalšího majetku.

Z dluhové pasti není lehké se dostat

Pokud jste si v průběhu předchozích měsíců nebo dokonce let nabrali u různých společností mnoho úvěrů, může se snadno stát, že nebudete mít jak je zaplatit. Úroky pochopitelně neustále naskakují a tato situace nemá žádné rozumné východisko. Můžete se pokusit zažádat o takzvané oddlužení, ale je určitá pravděpodobnost, že vám ho soud nepovolí. V takovém případě se můžete připravit už jen na to nejhorší. Totiž, že u vašich dveří zaklepe exekutor a začne vám oblepovat majetek, který tím pádem už nemůžete sami prodat a bude vydražen v nějaké veřejné aukci. Stejně tak i váš vůz může jít do aukce aut z exekuce a rozhodně se neprodá za maximální možnou cenu.

Co vám exekutor nemůže zabavit?

Pokud si myslíte, že exekutor vtrhne k vám do domu a po jeho odchodu vám zůstanou pouze prázdné místnosti a holé zdi a čeká vás dražba nemovitostí v exekuci, tak tak strašné to není. Podle zákona vám exekutor nemůže zabavit majetek, který nezbytně potřebujete k životu. Myslí se tím tedy například postel, sporák, lednice a podobně. Dále také nemá nárok například na snubní prsteny a další věci takto osobního charakteru.

Dá se exekuci nějak předejít?

Pokud jste se ocitli v situaci, kdy vás nejspíš brzy navštíví exekutor, snažte se s tím něco dělat. Mnohé společnosti například nabízí oddlužení nemovitosti, které spočívá v tom, že vyplatí vaše dluhy a domluví si s vámi splátky ve výši, kterou budete schopni hradit. Pokud nic takového neuděláte, nejspíš můžete jen čekat na to, než proběhne exekuce nemovitosti a vy se tak snad dostanete z dluhů. Také můžete doufat v to, že dražba nemovitostí v aukci přiláká solidní zájemce, kteří se s vámi domluví na dalším pronájmu. Ovšem vždy se snažte nějakým způsobem této nepříjemné situaci předejít aktivním přístupem a snahou o řešení problému.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)