Co je to Bitcoin a k čemu je dobrá digitální mince?

Co je to vlastně ten Bitcoin? Jak vlastně zní pochopitelná definice decentralizovaných kryptografických digitálních mincí, kterou lze nejen těžit, ale také s ní platit? Má vůbec obyčejný smrtelník šanci, tuto tématiku pochopit? Následující řádky by měli dostatečně popsat všechny aspekty, které přímo či nepřímo souvisejí s tématikou anonymních decentralizovaných kryptoměn a digitálních mincí jako takových.

Co je to Bitcoin ?

Bitcoin je vůbec první druh výhradně virtuálních platidel, jenž kvůli svému šifrování neboli kryptografii a absenci hmatatelného ekvivalentu bankovek využívá dělení na digitální mince. Zatímco skutečné bankovky a mince vydala Česká národní banka, digitální mince Bitcoin vznikají formou těžby neboli velmi složitými matematickým výpočty, které vyžadují poměrně vysoký výpočetní výkon. Výsledkem nepředstavitelného množství nejrůznějších matematických soustav, jenž jsou prakticky k ničemu, je tedy unikátní kód, jehož získání stojí velké množství elektrické energie a stejně tak velmi drahého počítačového hardwaru. Ačkoliv standardy určující reálnou cenu zlata, tedy poměr množství a náročnosti získání, i hodnota digitálních mincí je založena na náročnosti práce, jenž je potřeba vynaložit k jejich získání k získání. A i když zlato není ve skutečnosti nejdražším kovem, jeho rozšířenost a fakt že bývalo oporou hodnoty fyzických peněz, vedlo zakladatele měny Bitcoin k implementování konkrétního počtu digitálních mincí, to znamená, že nevznikne chcete li nebude natěženo více než 21 milionů.

Samotná myšlenka digitálního platidla je stará přes 20 let. Základní premisa je přitom docela lákavá, když uvážíme, že oproti digitální podoby českých peněz, které máme na účtech bank ve formě jedniček a nul, digitální mince skladujete v universální peněžence, kterou představuje osobní počítač. Samozřejmostí jsou základní funkce internetového bankovnictví, jako možnost příjmu a odeslání různých digitálních mincí. Logicky tak odpadá intervence bank jako takových a tudíž i jejich poplatků, protože digitální hotovost lze napřímo mezi uživateli poslat stejně snadno jako e-mail.

V čem spočívá hodnota digitální mince Bitcoin?

Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď, protože základní pravidlo určující hodnotu a skutečný pětiletý vývoj digitálních mincí Bitcoin je diametrálně odlišný. Standardním určovatelem hodnoty je především všeobecná důvěra v danou měnu. Pochopitelně s premisou omezeného množství konkrétní kryptoměny. A nakonec míra rozšířenosti používání. Digitální mince lze navíc dělit až na osm desetinných míst, což znamená, že by se nemělo stát, že by bitcoin byl tak drahý, že by neexistovalo jeho dostatečně malé množství na koupi chleba. I kdyby měl jeden bitcoin hodnotu jeden milion korun, stále si mohu chleba koupit za 0.0000020 bitcoinu. A stále ještě mám prostor i na definování desetníků. V tento okamžik osciluje hodnota jednoho bitcoinu kolem 15.000 korun. Před třemi lety měl bitcoin hodnotu 1 korunu.

Ochrana digitálních mincí

Bitcoin, ani žádnou jinou digitální minci nelze padělat. Důvěryhodnost zajišťuje nedešifrovatelná kryptografie. Každý, kdo používá digitální mince k placení, má na svém počítači program peněženka. V té jsou uloženy všechny druhy digitálních mincí, které uživatel vlastní. Program je také vybaven možností, své digitální úspory chránit heslem, kterým se zašifrují. V případě krádeže tak nejdou použít, zatímco zálohu lze vytvořit kolikrát jen chcete. V případě odcizení počítače, tak máte jistotu, že máte zálohu svých peněz současně na přenosném disku. Digitální mince mohou být také vypálené na CD, či uložené na šifrovaném úložišti v rámci prostoru internetu. Lze je také posílat jako přílohu v mailu, nebo dokonce i vytištěné na papír a uschované v bezpečnostní schránce v trezoru v bance. Převod bitcoinů mezi jejich majiteli je zcela bezpečný. Možností je mnoho. Samozřejmě zálohování neznamená množení, nakopírovaný může být Bitcoin klidně stokrát, ale po použití se všechny ostatní kopie a zálohy daného bitcoinu znehodnotí. Peňěženková sít pro digitální mince nemá žádnou centrální banku, žádnou centrální autoritu, která by potvrzovala, že toto je platný bitcoin a toto ne. Taková centrální autorita by totiž ze své role měla možnost padělat peníze a pak je prohlašovat za pravé, kdykoli by si jejich pravost chtěl někdo u ní ověřit. Toto se děje pouze se skutečnými penězi, kdy banka tiskne další a další peníze a prohlašuje je za pravé. Zatímco jsou ze své podstaty falešné, a proto snižují hodnotu všech peněz v oběhu. Říká se tomu inflace. U bitcoinů je centrální bankou každá peněženka, jenž je schopna rozpoznat duplicitní platbu, průnik, nebo jakýkoliv pokud o podvod. O bezpečí tedy není potřeba mít strach.

Jak těžit bitcoiny?

Aby bylo možné bitcoiny používat jako platidlo, musí být nejprve vytěženy. Nemáme však na mysli K tradiční výbavu zlatokopů. Bitcoinový zlatokop má výpočetně výkonný hardware, který zkouší podle předem dané jednosměrné šifry prosívat čísla a dívá se, zda mu vypadne žádaný výsledek bitcoin. Pokud objeví vzácný bitcoin, těžební software, neboli miner o tom informuje všechny ostatní peněženky, že bylo nalezeno nové zlato, tedy jeden bitcoin. Celkový počet peněz v oběhu tedy naroste. Čím déle však těžba probíhá a čím více zlatokopů se těžby účastní, tím je obtížnější zlato najít. Kde dříve stačil krumpáč, dnes jsou již zapotřebí těžkotonážní těžební stroje. Krumpáčem obyčejným osobním počítačem lze sice také kopat, ale zlato najde těžební stroj, který hlínu bere po tunách. Ceny takových specializovaných moderních těžebních strojů na konkrétní bitcoiny se začínají pohybovat v řádu stovek tisíc korun. Což je zajímavý paradox, že způsobů těžení je prakticky nekonečné množství a forem. Zároveň se vám doma zvýší rapidně odběr elektřiny.
A jako v reálném světě při californské zlaté horečce, začali být všichni zlatem přesyceni, a mnozí se proto vrhli na stříbro. Takovým stříbrem se v poslední době stala odnož původního algoritmu bitcoinu, která byla modifikována, aby k těžbě opět postačil jen krumpáč. Stříbro by se proto dalo přiřadit k jiné kryptoměňe, jménem Litecoin. K těžbě v současné době stačí výkonná grafická karta v osobním počítači. Cena litecoinu momentálně 13 dolarů za jednu digitální minci. S popularitou však souvisí i nárůst náročnosti na výkon. Takže se pak velmi snadno přistihnete, jak si pro sebe kupujete najednou 4 nejvýkonnější grafické karty.

Jakou mají digitální mince bitcoin a litecoin a obecně budoucnost?

I když všechno jsou v podstatě zatím jen spekulace, tak dokud neumře například dolar, či nepraskne nemovitostní bublina v Číně, není ani moc důvod, proč by se něco mělo vůbec měnit. Na druhou stranu je dobré počítat s čímkoliv, protože člověk nikdy neví, zda u koho si může nebo nemůže být jist. Americká centrální banka zatím vše monitoruje a do ničeho nezasahuje. Německá vláda dala pro bitcoin status privátní měna a připravuje legislativu, jak novou měnu účetně a daňově uchopit. Ministr financí na Kypru analyzuje a připravuje možnosti, jak z Kypru udělat světové tržiště s bitcoiny. V Keni a Argentině je používání bitcoinu na významném vzestupu. Bitcoin představuje ideální alternativu pro občany zemí s nestabilní a manipulovanou státní měnou. V americkém kongresu probíhá debata na téma, že Bitcoin může nahradit dolar ve funkci světové rezervní měny. Čína pro změnu na kryptoměnu nahlíží jako na komoditu, ne jako na měnu. Není proto ani divu, že například Wallstreet už si prý brousí zuby, prý uvítají cokoliv nového s čím se dá obchodovat.

Co Bitcoin a Česká republika?

Lze vůbec podle předpisů ČNB legálně používat Bitcoin? Od samotného člena rady se pak dozvídáme, že: “Můžete používat cokoliv chcete , zákon totiž upravuje pouze to, že musíte přijmout zákonné platidlo (legal tender), ne jaké konkrétní musíte ještě přijmout, pokud vy sám chcete. Po vzájemné dohodě lze plnění smluveného vykonat například v naturáliích nebo jiných měnách, či komoditách.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)