Co vám může zabavit exekutor a co vám musí nechat

V okamžiku, kdy se dostanete do dluhové pasti, naskýtají se vás obvykle velké nepříjemnosti. Pakliže své závazky neplníte včas a řádně, čeká na vás to nejhorší, čímž je exekuce. Ta nabývá hned několika podob, respektive dochází k odejmutí různých částí vašeho majetku tak, aby bylo provedeno kompletní uhrazení pohledávek.

Je sice pravdou, že exekutor má v tomto směru poměrně velká práva, na druhou stranu nemůže zabavit vše, co se mu zlíbí. Pojďme se tedy podívat na to, jak váš život ohrozí exekuce.

Strhávání výdělku a dalších příjmů

V prvním okamžiku se exekutor vrhne na váš plat, z něhož si uzme takovou část, po níž vám zbyde pouze životní minimum ve výši, jež odpovídá počtu členů domácnosti. Nejčastěji jsou postiženy tyto složky příjmu.

  • Příspěvky na ošetření člena domácnosti
  • Podpora v nezaměstnanosti
  • Nemocenská
  • Stipendium
  • Mateřská nebo důchod

I když se zdá, že exekutor může v podstatě na libovolný typ výdělku, není tomu tak. Rozhodně vám nesebere dávky v hmotné nouzi, příspěvky na pohřeb, porod a jiné jednorázové finanční dary.

Zabavování hmotného majetku

Pakliže se vaše životní situace dostane do takového stádia, že exekutor zaklepe u vás na dveře s tím, že si jde polepit příslušné vybavení, bude dobré, pokud víte, co vám může zabavit a co nikoliv. Pokaždé dochází k soupisu daného majetku, který je oblepen, popřípadě odvezen tentýž den či jindy. Hodnota daných předmětů by měla korespondovat s dlužnou pohledávkou.

Je naprosto pochopitelné, že cokoliv luxusního a lepšího, než je běžný standard, bude zabaveno. A to se týká také věcí, jež jsou obvykle životně důležité. Lednice, televizor, mikrovlnná trouba a pračka. Pakliže jde o základní a levné modely, s největší pravděpodobností bude toto vybavení ušetřeno.

Co exekutor zabavit nikdy nemůže?

Rozhodně to jsou domácí mazlíčky, ať už vás stáli jakoukoliv finanční sumu. Zároveň to nesmí být majetek využívaný v každodenním životně k důležitým povinnostem či k pracovním úkonům, které vás omezí ve vydělávání peněz.

Jmenovat lze jistě oblečení, hygienické a zdravotnické potřeby a hotovost. Její výše odpovídá vždy dvojnásobku životního minima jednotlivce. Všechny ostatní peníze mohou být zabaveny.

 

Často také záleží na tom, jaký exekutor daný úkon vykonává. I když pravidla platí pro všechny z nich stejná, opak je mnohdy pravdou. V případě jakýchkoliv nejasností se vždy snažte domoci svých práv při zabavování majetku v exekuci.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)