Jak z dluhů

Množství domácností, které se pomalu, ale jistě řítí do svízelné finanční situace, či se nacházejí v neschopnosti splácet své závazky, razantně přibývá. To je také hlavní důvod, proč se zároveň výrazně zvyšuje počet občanských poraden, které těmto předluženým rodinám a domácnostem pomáhají navíc zcela zdarma. S analýzou případně pomůže oddlužovací kalkulačka. Paradoxem zůstává fakt, že tuto dobročinnost financují mimo jiné i samotné banky a tvůrci zákonů. Přesto je to v současné době nejsnazší cesta, jak si zadarmo nechat poradit.

Tíživá situace se splácením úvěru, dnes může potkat doslova každého. A přitom se často nejedná ani o úmysl, tedy záměrného sjednání úvěru s jasným úmyslem či vědomím, že již nikdy nebude splacen. Současně se jedná i o trestný čin podvodu, jenž je pochopitelně jen velmi těžké prokázat. Situace na pracovním trhu je současně taková, že firmy omezují své náklady, což se nejčastěji projevuje na propouštěním zaměstnanců. Následkem toho se desítky rodin dostane do situace, kdy na splátku závazku prostě nemá. K celkovému problému nepřidává ani skutečnost, že poslední roky se přímo hemží lákajícími bankami a jejich výhodnými hypotékami. S nízkou úrokovou sazbou pak dostane hypotéční úvěr prakticky každý s platem překračujícím minimální mzdu. S falešným pocitem úspěšné ekonomiky růstu a šťastného období se však bohužel nedalo vydržet příliš dlouho. A to i za skutečnosti, kdy byli lidé motivováni k utrácení silnou korunou a slabým dolarem. Mnohdy výhodné kurzy vedly i k uzavření úvěru za účelem výhodných nákupů či dokonce Home Credit konsolidace. Následně však přišlo nemilé vystřízlivění v podobě již skutečné finanční krize. (přelom roku 2007/2008)

Cesta osobního bankrotu

Bohužel ať už je situace jakákoliv, podepsané závazky jsou jednoduše platné a ten, kdo peníze půjčil, je zcela oprávněně žádá zpět. Tím jak stoupá delikvence dlužníků, stoupá i počet exekucí, ale zároveň se do povědomí občanů dostává i poslední záchranná brzda, neboli vyhlášení osobního bankrotu a následné řízení insolvence s povolením oddlužení fyzické osoby. Ovšem mnohé předlužené domácnosti si od oddlužení slibují až pohádkově jednoduchou spásu, která se nekoná. Nehledě na fakt, že celý proces je finančně poměrně asketické řešení, zároveň je potřeba splnit řadu formálních podmínek. Pravdou nicméně zůstává, že řešení, jak z se dostat z dluhů to je.

Nikdy není tak zle, aby nemohlo být hůř

Míru všeobecné zadluženosti občanů pochopitelně sleduje i mnoho soukromých společností, které nabízejí pomoc formou oddlužení fyzické osoby způsobem přeplacení nevýhodných úvěrů, zastavení exekucí či dokonce asistenci s návrhem na řízení insolvence. Právě před praktikami takových firem varují poradci z Poradny při finanční tísni. Mnohdy prý lidé s finančními problémy kontaktují přímo nabídku nějaké firmy, jenž půjčuje finanční prostředky a současně i řešení dluhů. Následně přichází nemilé zjištění, že svůj veškerý výdělek bude posílán této společnosti, který následné vyplacení věřitelů zajistí. Za všechnu tu námahu si samo sebou účtuje měsíční manipulační poplatek. To největší překvapení může nastat, když vyjde najevo, že poplatek je v řádu tisíců korun. Dlužní propast se tak rázem stává ještě hlubší. Existence občanských poraden, jejichž úkolem je poskytnout pomoc všem zadluženým občanům v tísni, je zcela určitě nerychlejší a jednoznačně nejlevnější variantou jak pomoci. A stejně tak jim pomoci s opětovným startem s čistým listem bez dluhů. Občanská sdružení v Čechách, které takto působí je vícero. Jedná se především o občanské sdružení SPES z Olomouce, celkem 14 poraden působí pod hlavičkou Asociace občanských poraden. Praha disponuje otevřenými dveřmi dvou specializovaných poraden. Poradnu při finanční tísni najdeme také v Ostravě. Statisticky nejčastějšími dluhy, různé bankovní i nebankovní půjčky a úvěry těch největších společností poskytující úvěry. Tradičně se jedná o spotřebitelské úvěry, kreditní karty a úvěry kontokorentní. Nejméně je pak dlužníků hypoték.

Rozhazování úvěrů pod dohledem bank

Skutečnost, že odborná pomoc občanských poraden je poskytována zcela zdarma, provoz jednotlivých občanských poraden je zajišťován skrze dotace, případně dary. Mezi partnery poraden s dluhy patří ironicky ty největší bankovní instituce. Jedná se tedy o Českou spořitelnu, ČSOB, Komerční banku, Raiffeisenbank či UniCredit Bank. Poradnám pomáhají například i Sdružení českých spotřebitelů, VŠE v Praze či JUDr. Havel, jeden z otců, kteří zákon o insolvenci přivedli na svět. Je až s podivem, že i přes pojištění, které většina úvěrových společností a bank nabízí, většina klientů o něj nemá zájem. Více než drobnou nevýhodou je totiž vyšší cena, ale například během dlouhodobé nemoci či přímo ztrátě zaměstnání je pojištění nenahraditelné. Mnohdy totiž klienti nemají vytvořenou dostatečnou či jakoukoliv finanční rezervu, tudíž nemají ani na splátky. Nadměrné zadlužení společnosti však není pouze tím že není schopna splácet. Stejný, ne-li větší podíl nesou finanční společnosti, jenž podnikají mimo dohled ČNB. V České republice současnosti funguje mnoho úvěrových institucí, pro které pravidla neplatí, lépe řečeno je ignorují a jejich podnikání lze proto označit jako neetické až asociální. Pravdou však zůstává, že vše vždy začíná u rozhodnutí klienta.

Jak se obrátit na poradnu

Nejlepším způsobem je telefonické objednání, protože téměř jistě sebou budete muset vzít dokumenty úvěrových smluv. Poradna se pak lépe může zorientovat. Úspěšná pomoc a fungování poraden je patrný i na počtu spokojených klientů. Za první rok působení Poradna při finanční tísni pomohla přes čtyřem tisícům klientům, kde šlo pouze o první kontakty. Samozřejmě nejlepším způsobem je nemít nutnost potřeby poradny, ale když už se tak stane, nejste na to alespoň sami.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)