Gary Stanley Becker: nositel Nobelovy ceny za ekonomii

Gary Stanley Becker byl jedním z nejuznávanějších světových ekonomů dneška. Narodil se 2. prosince 1930 v Pensylvánii a zemřel 3. května 2014. Za svůj život stihl napsat několik knih, dostat Nobelovu cenu a získat si pozornost nejen své rodné Ameriky, ale i celého světa.

S. Becker vystudoval jednu z nejprestižnějších univerzit v USA Princetonskou univerzitu. Byl členem Papežské akademie věd a Národní akademie věd Spojených států amerických. Jeho jméno souvisí také s Vysokou školou ekonomickou v Praze, která mu v roce 1995 udělila čestný doktorát. V této souvislosti se sešel i s tehdejším premiérem Václavem Klausem.

Zaměření


Profesor Gary Stanley Becker
byl představitelem Chicagské školy. Jeho neoklasické myšlení úzce propojoval se sociologií a své znalosti právě přednášel na Chicagské univerzitě. Ekonomii bral jako imperiální vědu a právě proto dával přednost sociální ekonomii či ekonomii času. Jako jeden z mála se nebál děti přirovnat k předmětům dlouhodobé spotřeby a automobily k investici, což významně pomohlo k chápání ekonomie i jinými směry.

Ocenění

Během svého života získal několik velice prestižních cen. V roce 1967 obdržel Medaili Johna Batese Clarka. Jedná se o ocenění, které je udělováno každé dva roky Americkou ekonomickou asociací americkým ekonomům, kteří významně přispěli k ekonomickému myšlení a poznání.

Za nové poznatky v oblasti lidského chování a vztahů v souvislosti s mikroekonomickými analýzy byl od roku 1992 G. S. Becker nositelem také Nobelovy ceny. A v roce 2007 byl oceněn Prezidentskou medailí svobody samotným prezidentem Spojených států amerických.

Publikace

Mezi jeho nejslavnější publikace patří Lidský kapitál, Teorie preferencí a Pojednání o rodině. Právě třetí zmiňovaný titul v sobě snoubí jak oblast ekonomie, tak ale i netradičně úlohu rodiny. Zabývá se novými pojmy jako je „poptávka po dětech ve společnosti“, popisuje z ekonomického hlediska „rozvod“ a zkoumá „teorii polygamie“. Ve svých knihách poukazuje na provázanost ekonomiky s demografií a sociologií.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)