Hypotéka a nový občanský zákoník

Nový rok s sebou přinesl mnoho novinek. Mimo jiné také změny v občanském zákoníku. Krom předpisů týkajících se nemovitostí a běžného občanského života byly celkem radikálně upraveny také kodexy týkající se hypotečního bankovnictví. Celkem se zrušilo, změnilo nebo bylo nahrazeno novými více jak 230 předpisů. Pokud váš zajímá, jak by vám vycházela současná hypotéka, kalkulačka online vám poskytne alespoň přibližnou představu.

Sjednocení pozemku a stavby

Doposud to fungovalo tak, že pozemek se bral jako jedna nemovitost a stavba na něm stojící byla nemovitost druhá. Ať už měly rozdílné majitele, nebo patřily obě nemovitosti jednomu člověku či právnické osobě, pokaždé měla každá nemovitost svůj zápis na katastru nemovitostí. Tudíž se s nimi mohlo i samostatně nakládat. Od ledna letošního roku se má věc tak, že na katastr nemovitostí se zapisuje pouze pozemek. Stavba na tomto pozemku stojící k němu automaticky patří. Jestli je toto i váš případ, bylo by dobré vlastnická práva sjednotit. Pokud vlastníte nemovitost, ale stojí např. na pozemku vaší tchýně, kterou ste se rozhodli vyplatit, ideálním řešením je pro vás americká hypotéka. V současné době začíná být čím dál tím populárnější, protože mnoho žadatelů podmínky pro klasickou hypotéku nesplní. Klient musí ale počítat s tím, že tato nebankovní hypotéka bude mít vyšší úrokovou sazbu.

Smlouva o právu stavby

Pokud si budete pořizovat od developera dům, automaticky k němu připadá i pozemek, na kterém stavba stojí. Pokud developer staví na pronajatém pozemku, je nezbytné, aby měl s pronajímatelem sepsanou smlouvu o právu stavby. Až bude dům dostavěný, zájemce koupí stavbu od developera a pozemek od jeho majitele. Jestli bude developer stavět na pozemku patřícím klientovi, s tím jak stavba poroste se automaticky přesouvá do vlastnictví klienta. Současné moderní developerské stavby jsou otázkou vždy několika milionů, proto by se měl klient obrátit na prověřené bankovní instituce. V současné době je velice oblíbená Hypotéka České spořitelny.

Na co si dát pozor

Pokud ste uzavřeli hypotéku před koncem loňského roku a s druhou smluvní stranou ste se nedohodli jinak, platí pro vás v té době stávající předpisy. Ale pozor! To pouze v případě, že je vaše rozestavěná nemovitost zapsána v katastru nemovitostí.  Pokud máte hypotéku již vyřízenou, stejně neusínejte na vavřínech. Využijte srovnání hypoték na internetu. Pokud zjistíte, že jiná banka by vám nabídla výhodnější podmínky, je správný čas zapřemýšlet o refinancování hypotéky.

Bytové jednotky

Pokud si letos zažádáte o hypotéku na bytovou jednotku, změny týkající se hypotečního úvěru se vás téměř nedotknou, oproti předchozím rokům se toho zase tolik nemění, protože bytovou jednotku lze samostatně zapsat na katastr nemovitostí. Pro výpočet hypotéky použijte některou z on-line kalkulaček.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)