Hypotéka rozvod manželům komplikuje! Řešení však existují.

Rozvod je velmi nepříjemnou životní situací, po které nikdo netouží. Nemají-li manželé vůči sobě žádné závazky je celý proces mnohem snazší. Ovšem stačí společný hypoteční úvěr a vše se náležitě komplikuje. Víte, co dělat s hypotékou při rozvodu?

Nejen děti jsou hlavním tématem při rozvodu, ale také společné jmění manželů je zapotřebí vyřešit jednou provždy. Jsou-li majetky, dělí se. Jsou-li dluhy, dělí se i ty. Rozjetou hypotéku lze vyřešit jen třemi způsoby.

Ve splácení dluhu se po rozvodu nic nezmění

Prvním řešením, jak naložit se sjednanou hypotéku, je nic neměnit, což znamená, že partneři pokračují v pravidelném splácení společně i po rozvodu. Každý platí svou polovinu. S nemovitostí poté mohou nakládat podle svého uvážení. Po domluvě mohou dům či byt obývat společně nebo pouze jeden z nich. Řešením je i pronájem nemovitosti.

Společné splácení s sebou ale nese do budoucna i několik problémů. Jeden z nich může nastat při vyřizování nového úvěru na bydlení nebo klasické spotřebitelské půjčky. Banka již další úvěr nemusí poskytnout.

Další problém vyvstává při neschopnosti splácet jednoho z partnerů. Pokud taková situace nastane, musí finančně vypomoci ten druhý.

Hypoteční úvěr připadne pouze jednomu z partnerů

Druhou možností je převést hypotéku po rozvodu na jednoho z partnerů, což lze snadno provést sepsáním dodatku ke smlouvě o úvěru. Avšak ani toto řešení nemusí mít hladký průběh.

Partner, který se rozhodne hypotéku sám dále splácet, musí být bonitní. Pokud nemá dostatečně vysoké příjmy, banka změnu nepovolí.

Nemovitost zatížená hypotékou ztrácí na hodnotě

Nedomluví-li se partneři na společném splácení, mohou nemovitost prodat. Bohužel ať už byt či rodinný dům zatížený hypotečním úvěrem ztrácí na hodnotě. Problém může nastat už při hledání vhodného kupce. Ten musí hypotéku převzít na sebe. O takovéto koupě není velký zájem.

V neposlední řadě vhodnou alternativou také je využít možnosti předčasného splacení hypotečního úvěru penězi z prodeje nemovitosti. Neblíží-li se však konec fixačního období, potom je nutné počítat s velmi vysokými poplatky, které možný výdělek rapidně sníží.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)