Investice do platiny

Platina je po zlatě a stříbru jedním ze vzácných investičních a průmyslových kovů. Kvůli svému velmi omezenému výskytu je platina vzácnější než zlato a stříbro. Platina se dobývá při společné těžbě mědi a niklu a ročně se jí vytěží pouze okolo 200 tun, což tvoří přibližně 7,5 % produkce zlata a 0,9 % produkce stříbra. Celosvětové zásoby platiny dodnes nebyly přesně odhadnuty.

Cena platiny?

Kvůli své vzácnosti a jedinečným fyzikálním vlastnostem patří platina mezi nejdražší kovy na světě. Její cena dosahuje dvojnásobných cen oproti zlatu a stříbru. V současnosti se cena platiny pohybuje okolo 1 423 USD za trojskou unci.

Vývoj ceny

Vývoj ceny platiny se odvíjí od hospodářského cyklu, především od výkonnosti automobilového průmyslu. Platina je totiž nepostradatelnou a doposud nenahraditelnou součástí automobilových katalyzátorů. Kvůli zvyšujícím se emisním normám je také spotřebováváno více tohoto drahého kovu při výrobě katalyzátorů.

Samotná cena platiny se odráží od poptávky automobilového průmyslu a velikosti své produkce. Za první pololetí 2014 hlásí automobilky rekordní nárůst vyrobených automobilů a nepředpokládá se pokles produkce. V této souvislosti je velmi dobrý předpoklad k růstu ceny platiny. Očekává se, že by v příštím roce mohla cena platiny dosáhnout více než 1 600 USD za trojskou unci.

Vývoj ceny platiny od roku 2004 – 2014. Zdroj: www.kurzy.cz

 

platina.vyvoj

Na vývoji ceny platiny a její provázanosti s poptávkou automobilového průmyslu se výrazně projevila finanční hospodářská krize a propad automobilové produkce, jak ilustruje graf v letech 2008 – 2009.

Rizika spojená s investicí

Riziko spojené s investicí do platiny se váže k výkonnosti průmyslových ekonomik a již zmíněné produkci automobilového průmyslu. Jestliže by došlo k další hospodářské recesi, kterou by doprovázel útlum průmyslové produkce, stejně jako automobilového průmyslu, cena platiny by výrazně oslabila.

Vzhledem k velké poptávce Číny po automobilech není oslabení ceny platiny v krátkodobém až střednědobém horizontu příliš reálné.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)