Jak investovat do zlata?

Lidstvo je už od pradávna zlatem fascinováno, především díky své barvě. Není tedy divu, že zlato patří k velmi vyhledávaným komoditám, i úplní začátečníci v investování totiž vědí o zlatu dostatek informací. Na rozdíl od jiných komodit si umí představit nejen podobu zlata, ale mají také alespoň malou představu o tom, kde zlato koupit či následně prodat.

Aktuální cena zlata za gram na burze

Cenné papíry vs. fyzické zlato

Pokud chcete investovat do zlata, musíte si nejdříve rozmyslet, zda budete chtít investovat do cenných papírů nebo zvolíte nákup fyzického zlata. U cenných papírů se můžete rozhodovat mezi akciemi společností, které těží zlato, zvolit investiční certifikáty nebo termínovaný obchod.

Co se týká fyzického zlata, máte na výběr mezi investičním zlatem, zlatými šperky a zlatými mincemi či medailemi. Každý způsob investice má své pro a proti, které je na začátku nutné zvážit. Pro mnohé je však často lákavější investice do fyzického zlata.

Co promyslet před nákupem zlata?

Rozhodnete-li se pro nákup fyzického zlata, mělo by se jednat o dlouhodobější horizont. Ideální je 5 až 10 let. S nákupem zlata jsou spojeny vysoké transakční náklady a oproti nákupu cenných papírů nízká likvidita.

Investovat do zlata je tedy vhodné pro uchování hodnoty majetku. Potřebujete-li dlouhodobě zhodnotit peněžní prostředky a zároveň se obáváte inflace, pak je investice do fyzického zlata tím pravým.

Vývoj ceny zlata

Cena zlata je ovlivňována několika faktory. I přestože se za posledních 10 let cena zlata zvýšila, od roku 2011 opět mírně klesla. Cena zlata je celosvětově uváděna v americkém dolaru, proto je cena ovlivňována především kursem měny, ve kterém zlato nakupujeme.

silver

Zdroj: Kitco.com

Proč (ne)investovat do zlata?

Mezi tři hlavní výhody investice do zlata patří osvobození od DPH, zmiňovaná ochrana proti inflaci a vzácnost zlata. Na naší planetě najdeme tento vzácný kov pouze v omezeném množství, proto je investice do něj tolik atraktivní.

Naopak mezi tři hlavní nevýhody investice do zlata patří nízká likvidita, vývoj ceny a možnost krádeže nebo ztráty. Nakoupíte-li fyzické zlato, pak je tu riziko, že můžete tento cenný kov ztratit, popřípadě vám ho může kdokoliv ukrást. Proto nezapomeňte investovat i do zabezpečení zlata, ať už v podobě domácího nebo bankovního trezoru.

Komentář

Pokud se rozhodnete pro tuto investici, určitě nepodlehněte tlaku ruzných firem, které nabízí spoření ve zlatě. Většinou to vypadá tak, že posíláte měsíčně peníze společnosti a ta nakupuje zlato za vás. V ideálním případě na konci uvidíte nějaké zhodnocení, ale většinou tento druh není výhodný. Společnosti mají nasazeny velké marže.

Doporučujeme nakupovat fyzické zlato, které můžete uschovat doma v trezoru, nebo v bance v bezpečnostní schránce. Investici si rozdělte do více dní, týdnů, měsíců. Z vlastní zkušenosti je dobré najít si “svého” prodejce a s ním se na všem domluvit (prodejce vám také poradí jakou zvolit taktiku v investování). Pak si stačí slitek, minci jednou měsíčně vyzvednout. Takto rozložená investice je dobrá při výkyvu cen zlata.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)