Jak si pokaždé poradit s výběrem pojištění?

Pojištění si platíme z toho důvodu, abychom předcházeli problémům. Může nám pomoci na cestách, při živelné pohromě, ale třeba i při sportu, můžeme jím chránit i naše děti a sami sebe před neopatrným chováním. Aby bylo pojištění výhodné a neplatili jste moc, je třeba při jeho výběru dát pozor hned na několik věcí. Jakých a proč?

Účel pojistky

V první řadě vás musí zajímat účel a rozsah krytí daného pojištění. Nikdy nevěřte jen řečem, které na vás vychrlí za přepážkou či krátkým větám, které si přečtěte ve stručném popisu. Nezáleží na tom, jestli vybíráte pojištění na cesty či jakékoliv jiné, vždy si důkladně přečtěte pojistné podmínky. Pokud jim nerozumíte nebo máte pochybnosti, nechte si vše vysvětlit přímo od poskytovatele – tedy pojišťovny. Jestliže vám nejsou schopni podat vyčerpávající informace, jděte jinam.

Pojistné limity

Pojištění nemovitosti, majetku a třeba i pojištění automobilu má vždy pojistné limity. Jedná se o částku, která představuje nejvyšší možné plnění škody v případě jedné pojistné události. Čím vyšší pojistné limity jsou, tím lépe pro vás. Vyšší limity ale často znamenají i vyšší cenu pojistky.

Cena

V České republice působí hned několik pojišťoven, a proto se vždy vyplatí si nabídky srovnat. Cenově se mohou lišit i o stovky, v případě pojištění automobilů či u specifických typů pojistky jako je například pojištění pilotů, se mohou lišit i o tisíce korun. Nikdy si proto nezapomeňte nabídky pojišťoven porovnat. Slouží k tomu online srovnávače, nebo můžete kontaktovat přímo pojišťovny a nechat si od nich vytvořit individuální nabídku.

Platnost

Některé typy pojistek jsou omezeny časem nebo územní platností. Vždy si raději několikrát zkontrolujte, jestli toto nastavení odpovídá vašim potřebám.

Co se vyplatí?

Je jen na vás, které pojištění využijete. Z řady nepovinných pojistek byste určitě měli přemýšlet o pojištění odpovědnosti. Za něj se platí jen několik set korun ročně a kryje vás v případě, když druhé osobě způsobíte škodu na zdraví nebo na majetku. Více oněm zde.

Jak si pokaždé poradit s výběrem pojištění?
5 (100%) 1 vote

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)