Jak vybrat hotovost z bankomatu?

Výběr peněz z bankomatu není složitým procesem. Naopak jedná se o snadný a rychlý způsob, jak získat hotovost. Přesto je ale velmi důležité být při výběru ostražitý a nepodceňovat bezpečnost.

Při výběru hotovosti z bankomatu na nás čeká nespočet nástrah. Při zbrklém jednání nám banka může naúčtovat zbytečné poplatky nebo může dojít k zapomenutí platební karty v bankomatu. Výjimkou není ani okradení. Ovšem stačí se řídit několika základními pravidly, která jakákoliv rizika minimalizují. Jak tedy při výběru peněz postupovat?

  1. Najděte si vhodný bankomat vaší banky

Nejdříve je nutné najít vhodný bankomat. Vhodný není pouze ten, který je nejblíže. Provozovatelem bankomatu by měla být banka, u které máte sjednán běžný účet a která vám platební kartu vydala. V takovém případě jsou výběry většinou zdarma. Některé banky si účtují malý poplatek. Avšak vyberete-li z bankomatu jiné banky, pak počítejte s poplatkem za výběr mnohonásobně vyšším.

  1. Bankomat i jeho okolí si důkladně prohlédněte

U bankomatu se ujistěte, že jeho bezprostřední okolí poskytuje dostatek soukromí. Rozhlédněte se pořádně kolem sebe. Ve vaší blízkosti by se neměl nacházet nikdo podezřelý. Důkladně zkontrolujte i samotný bankomat. Bude-li se vám zdát poškozený, raději výběr peněz odložte. Pozor si dejte i na tzv. skimming. Při výběru se nenechte nikým a ničím rozptylovat.

Co je to skimming?

Skimming je podvodné jednání, při kterém zloději zkopírují údaje z magnetického proužku platební karty. To vše bez vědomí majitele karty. Celý proces probíhá za pomoci speciálního zařízení, které je nainstalováno v bankomatu.

  1. Kartu vkládejte čipem směrem do bankomatu

Jako první je nutné do bankomatu vložit platební kartu. Ta se vkládá přední stranou, kde je uvedeno číslo karty, nahoru. Čip na kartě musí směřovat do bankomatu. Vkládací otvor je situován napravo od obrazovky. Kartu stačí jen mírným vtlačením vsunout do otvoru.

  1. Při zadávání PINu buďte obezřetní

Po vložení karty je nutné začít číst vše, co se na obrazovce bankomatu objeví. Ve většině případů je jako první zapotřebí zadat PIN. Čtyřmístné číslo vyťukáte do klávesnice. Tu je vhodné druhou rukou zakrývat, aby kolemjdoucí a lidé stojící za vámi nemohli zjistit váš PIN. Na obrazovce se za každé zmáčknuté číslo objeví jeden křížek. Celkem musí být čtyři.

Co dělat, když zapomenete PIN?

Zadáte-li PIN špatně, pak vám na obrazovce vyskočí chybová hláška. PIN zkuste zadat znovu. Pokud si ani na potřetí nevzpomenete na správnou kombinaci čísel, vyjede karta z bankomatu. Karta není zablokována. Pro další použití si budete muset PIN zjistit na pobočce banky nebo v internetovém bankovnictví.

  1. Čtěte pokyny na bankomatu

Po zadání PINu je důležité se zorientovat v nabídce služeb, která se objeví na obrazovce. Při výběru peněz zvolíte službu „výběr hotovosti“. Jakýmkoli reklamám je vhodné se u bankomatu vyhnout. Pokud vás nabídka zaujala, raději zajděte pro více informací na pobočku banky.

  1. Při výběru si nechte vytisknout stvrzenku

Výběr v hotovosti probíhá dvěma způsoby. Jedním z nich je, že si zvolíte na obrazovce již nabízenou částku. Jestliže si však chcete vybrat hotovost v jiné výši, poté si sumu navolíte sami na klávesnici. Některé bankomaty umožňují i výběr bankovek. Ještě předtím než ukončíte výběr peněz, si nechte vytisknout stvrzenku o vydaných penězích.

  1. Odeberte kartu, peníze a stvrzenku

Výběr z bankomatu ukončíte tím, že jako první vyjmete platební kartu, poté odeberte hotovost a nakonec nezapomeňte i na stvrzenku, pokud jste si zažádali její vytisknutí. Od bankomatu neodcházejte dříve, dokud nebude obrazovka opět ve výchozím zobrazení. Ujistěte se, že máte vše a že jste u bankomatu nic nenechali.

Co dělat, když bankomat peníze ani kartu nevydá?

Pokud vám bankomat nevydá peníze či kartu, ihned kontaktujte svou banku, popřípadě volejte na infolinku uvedenou na bankomatu. Jestliže karta z bankomatu nevyjede, měl by vám bankomat automaticky vydat stvrzenku s důvodem, proč tomu tak je. V případě, že vám z bankomatu nevyjede požadovaná hotovost, pak si uschovejte stvrzenku o provedeném výběru a taktéž kontaktujte svou banku.

Jak se liší výběr z bankomatu v zahraničí?

Výběr z bankomatu v zahraničí a v České republice se mnoho neliší. Princip výběru je stejný. Nutné je si však dát pozor na službu Dynamic Currency Conversion (DCC). Tato služba vám nabídne výběr již se směnou. Její výhodou je, že budete vědět, kolik přesně za výběr zaplatíte. Místní měnu budete mít automaticky směněnou na české koruny. Negativem je, že za službu zaplatíte mnohem více než za výběr bez ní, a to kvůli nevýhodnému směnnému kurzu. V zahraničí proto vždy raději vybírejte bez směny.

Jak vybrat hotovost z bankomatu?
4.5 (90%) 4 votes

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)