Jak vybrat hypotéku?

Hypotéka je v dnešní době závazkem téměř na celý život. Její výběr bychom proto v žádném případě neměli podceňovat. Důležité je zohlednit řadu faktorů a nekývnout na první nabídku. Díky velké konkurenci a nízkým úrokovým sazbám je z čeho vybírat. Otázkou však zůstává, jak vybrat tu nejvýhodnější hypotéku.

Požadavky na hypoteční úvěr má každý různé. Před samotným výběrem bychom proto měli mít jasno v několika bodech. Ty nám výběr usnadní.

 1. Vyberte vhodný typ hypotečního úvěru

Typů hypotečních úvěrů je hned několik.

 • Americká hypotéka

Americká hypotéka je neúčelovým úvěrem. Banka ji klientům sjedná třeba i na auto či dovolenou. Za americkou hypotéku ručíte svou nemovitostí.

 • Hypotéka na družstevní bydlení

Vzít si hypoteční úvěr na družstevní bydlení je možné. Ovšem má svá specifika. U hypotéky na družstevní bydlení není možné ručit

Náhled webu <a href="http://www.pujcka.co/">Pujcka.co</a>
Náhled webu Pujcka.co

kupovanou nemovitostí.

 • Hypotéka bez doložení příjmů

Na trhu existuje také hypotéka bez doložení příjmů. Hypoteční úvěr se od ostatních liší svými nevýhodnými podmínkami, a to nejen výší úrokové sazby.

 • Předhypoteční úvěr

Kupujete si družstevní byt, ovšem víte, že během pár měsíců dojde k převedení do osobního vlastnictví? Pak využijte předhypoteční úvěr.

 • Hypotéka do 100 % hodnoty nemovitosti

Právě tento typ je tím nejpopulárnějším. Výše hypotéky se určuje podle ceny nemovitosti, předpokládaných nákladů na rekonstrukci a v potaz je zapotřebí brát i případné úspory. Ty samozřejmě výši úvěru snižují. Nejčastěji klienti žádají o hypotéku na 70 % hodnoty nemovitosti. Samozřejmě je možné získat i nižší, případně vyšší. 100% hypotečním úvěrům by ale v budoucnu měl být konec.

 1. Zhodnoťte vaše možnosti, finanční rezervu a očekávání

Máte-li jasno v druhu hypotečního úvěru, potom přichází na řadu pečlivé zvážení vašich možností. Sečtěte si příjmy a výdaje domácnosti a berte v potaz plány a nečekané události. Rozhodně se nevydávejte ze všech peněz. Vždy je vhodné mít nějakou malou finanční rezervu a zároveň i přes splácení hypotéky z příjmů pravidelně měsíčně spořit.

Velkou výhodou je nejen finanční rezerva například na nenadálou opravu automobilu, ale také dostatek úspor v případě vypadnutí příjmu.

 1. Stanovte si vyhovující dobu splatnosti a měsíční splátky

Po vybrání typu hypotéky a realistického zhodnocení vašich možností si stanovte měsíční splátky. Neopomínejte ani na délku hypotéky, avšak nesnažte se splatit hypoteční úvěr v co nejkratší době, pokud vaše příjmy tomu neodpovídají.

Doba splatnosti i výše měsíčních splátek se odvíjí právě od příjmů a výdajů domácnosti. Na druhou stranu ale ani dobu splatnosti zbytečně neprodlužujte. Čím déle budete hypotéku splácet, tím více zaplatíte na úrocích.

Maximální doba splatnosti je 40 let. Déle vám banka splácet nedovolí. Zároveň ale mějte na paměti, že hypoteční úvěr je nutné mít splacen do věku 70 let žadatele.

 1. Úrokovou sazbu lze fixovat maximálně na 20 let

 

Fixace hypotéky je důležitým parametrem, díky kterému je možné získat určitou úrokovou sazbu na několik let. Úrok se u hypotečních úvěrů mění, i přestože nyní jde spíše směrem dolů, za pár let tomu může být opak.

Nejčastěji lidé žádají o fixační období na 5 let. Maximálně lze zvolit fixaci na 20 let. Kratší doba fixace je vhodná pro ty, kteří v budoucnu očekávají finance navíc. Ty tak mohou využít k předčasnému splácení, respektive k mimořádným splátkám. Opakem je dlouhá doba fixace, která garantuje neměnnou měsíční splátku po několik let.

 1. Výše úrokové sazby není rozhodující

Ač úroková sazba není všechno a v žádném případě by neměla být rozhodujícím faktorem, svou váhu určitě má. Samozřejmě čím nižší je úrok, tím lépe pro žadatele. Důležité je ale neopomínat na to, že jen úroková sazba nestačí. Mnohem více o ceně hypotéky poví roční procentní sazba nákladů, jejíž součástí jsou všechny poplatky související s hypotečním úvěrem.

 1. Při výběru buďte aktivní a poptejte se u více bank

V neposlední řadě je nutné být při výběru hypotéky aktivní. Mějte stále na paměti, že se nejedná o „koupi“ spotřebního zboží, proto se nenechte odbít. Zajděte nejen do své banky, ale poptejte se také u konkurence. Nenechte se zlákat reklamními nabídkami a ptejte se na nástrahy, poplatky a možné sankce.

Až vyberete pro vás hypoteční úvěr s nejlepšími podmínkami, pak před podpisem smlouvy si jí důkladně pročtěte. Často součástí smlouvy mohou být i další bankovní produkty, jako je například pojištění schopnosti splácet či pojištění nemovitosti.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)