Jak vybrat životní pojištění?

Životní pojištění by měl mít sjednané každý, na jehož příjmu je závislá celá rodina. Jeho smyslem je zajistit členy rodiny v případě smrti či invalidity právě živitele. Životní pojištění je tak velkým rozhodnutím, na které závisí budoucnost mnohých. Jak vybrat ale to správné životko?

Dobré životní pojištění je vhodné vybírat s rozmyslem a nebát se vyhledat i pomoc finančního poradce. Stačí vteřina a celý život se změní od základů, smrt i invalidita dokážou se spokojeným životem mnohé. V takovém případě je velmi důležité mít dobrou životní pojistku.

 1. Mějte jasno, co od pojistky očekáváte!

Před uzavřením životního pojištění je zapotřebí odpovědět si na pár otázek. Důležité je vědět, zda pojištění bude sloužit krátkodobě či dlouhodobě. Z krátkodobého hlediska se pojistka uzavírá především z praktických důvodů, jako je například zajištění úvěru. Z dlouhodobého hlediska má pojistka sloužit pro zajištění rodiny.

Se sjednáním životního pojištění není radno otálet. Stáří sebou nese řadu nemocí a právě zdravotní komplikace a věk zvyšují cenu pojistky a snižují šanci na pojištění.

Zároveň je dobré mít na paměti, že při vyřizování hypotečního úvěru či jiné půjčky mnoho bank životní pojištění vyžaduje.

 1. Vyberte vhodný typ životního pojištění.

Není životní pojištění jako životní pojištění. Na výběr je hned ze čtyř typů,

které se od sebe liší nejen krytím rizika, ale i zhodnocením.

 • Rizikové životní pojištění

U rizikového životního pojištění je možné počítat pouze s krytím rizika. V rámci placení pojistky nespoříte, což znamená, že při výpovědi nedostanete ani korunu. Tento typ pojištění je vhodný pro osoby, na nichž jsou závislé rodiny, respektive na jejich příjmu.

Výhodou rizikového životního pojištění je, že je levné a že v případě úmrtí rodina nezůstane bez finančních prostředků. Správnou volbou je tedy pro ty, kteří chtějí svou rodinu zajistit v případě smrti. Závazky pojištěné osoby totiž přechází po smrti na pojišťovnu a rodině je vyplacena sjednaná částka.

 • Kapitálové životní pojištění

U kapitálového životního pojištění získáte smluvenou pojistnou částku i tehdy, dožijete-li se konce pojistky. Kromě toho vám náleží i výnosy ze spoření. Tento typ pojištění je vhodný pro ty, kteří chtějí zajistit svou rodinu a zároveň si chtějí spořit.

Nevýhodou kapitálového životního pojištění je, že je drahé a že výnos je nutné zdanit. Cena pojistky se dělí na spoření a riziko. V případě předčasného ukončení je zapotřebí počítat se ztrátou. Pro mnohé je výhodou menší, avšak jistý zisk, a možnost čerpat pojistku ještě před koncem doby.

 • Investiční životní pojištění

Jak již název napovídá investiční životní pojištění je vhodné pro ty, kteří touží po zhodnocení peněz. Výhodou je možný vysoký zisk, nevýhodou je, že není garantován. Dále je možné s pojistkou využít daňové úlevy a snadno změnit částku na riziko a spoření.

Stejně jako u kapitálového životního pojištění se musí výnosy danit. Zároveň je u tohoto typu pojistky nutné počítat s poplatky pojišťovně a podílovým fondům a s nedostupností peněz po celou dobu trvání.

 • Důchodové životní pojištění

Důchodové životní pojištění slouží pro důstojné stáří. Pravidelné spoření je po dovršení určitého věku

vyplaceno najednou. V případě, že pojištěná osoba zemře předčasně, získají již zaplacenou částku dědicové.

 1. Nástrahy životního pojištění, které je nutné vědět!

Při výběru pojištění je nutné být na pozoru a vědět, o co se zajímat. Především bez finančního poradce byste na některé nástrahy mohli přijít až pozdě.

 • Pojištění pro případ smrti úrazem se (ne)vyplácí

Při sjednávání životního pojištění je vhodné brát v potaz, zda sjednáváte pojištění pro případ smrti úrazem či nemocí. Především první zmiňované je ve většině případů zbytečné. Úraz stojí dle statistik jen za 6 % úmrtí. Zbytek úmrtí zaviňuje nemoc. Raději tak preferujte pojištění na smrt z jakékoliv příčiny.

 • Kdy vám pojistka nemusí být vyplacena?

Při úmrtí se mohou také najít výjimky, kdy z pojistky neuvidíte vůbec nic. Jedná se například o smrt z nemoci, kterou trpíte již v průběhu sjednávání pojištění. Dále se pojistka nevztahuje na úmrtí při rizikových sportech nebo při teroristických útocích. Ani korunu pojišťovny nepošlou v případě sebevraždy. Se snížením vyplácených peněz je zapotřebí počítat při úmrtí pod vlivem alkoholu a dalších omamných látek.

 • Vyplácení až v případě trvalých následků

Pokud si sjednáváte životní pojistku pro případ závažného onemocnění, potom si dejte velký pozor na nemoci, na které se pojištění vztahuje. Je důležité, aby byly vypsány ve smlouvě. Některé pojistky jsou navíc vypláceny až v případě trvalých následků, i s tímto faktem počítejte.

 • Pozor si dejte na význam invalidity!

K životní pojistce je možné sjednat i připojištění pro případ invalidity. Ta může být zapříčiněná buď nemocí, nebo úrazem. Problém ale může nastat u významu invalidity. Pojistné podmínky si tento termín velmi často vykládají jinak než Česká správa sociálního zabezpečení. Proto důkladné přečtení smluvních podmínek je nutností.

 1. Nebojte se vyhledat dobrého finančního poradce.

Pomoci s výběrem životního pojištění vám může finanční poradce. Ovšem pozor, i toho vybírejte s velkou pečlivostí.

Dobrý finanční poradce nikdy nepřemlouvá a na prvním setkání nic neprodává. V jeho zájmu by neměl být rychlý zisk. Poradce by měl s klientem jednat a zvažovat pro a proti a až na další schůzce by měl nabídnout několik vhodných produktů.

Velkou výhodou finančního poradce je, že klientům nabízí pojištění od více pojišťoven. Zajdete-li se zeptat rovnou do některé z finančních institucí, pak počítejte s nabídkou produktů pouze z jejich portfolia. O konkurenčních produktech se nic nedozvíte. Vyhledat pomoc nezávislého odborníka proto rozhodně není od věci.

 

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)