Jakých výhod se dočkáte v manželství? Především těch finančních!

V dnešní době mnoho lidí dává přednost takzvanému „žití na hromádce“ před manželským slibem. Opravdu je ale svatba jen papír, který nic ve vztahu dvou lidí nezmění? Z ekonomického hlediska manželství může finančně pomoci, a to hned několika způsoby.

Svatba s sebou nenese jen manželský slib a změnu stavu, ale i možnost čerpat pár finančních výhod, které jsou pro páry žijící na psí knížku tabu. Víte, které to jsou? Kromě větších sociálních jistot mohou manželé ušetřit v podnikání a větší pomoci se dočkají od i státu v těžkých životních situacích.

Svatební výhody ocení především podnikatelé

Spolupracující manželka či manžel je velkou výhodou pro mnoho živnostníků. Manželé, kteří spolu podnikají, ušetří na živnostenském oprávnění. Stačí, aby pouze jeden z nich byl osobou samostatně výdělečně činnou a měl platný výpis z živnostenského rejstříku.

Druhý z partnerů je takzvaným spolupracujícím manželem či manželkou, a tudíž je možné na něj převést až 50 % příjmů a výdajů. V případě, že by partneři nebyli svoji, je možné na spolupracující osobu převést pouhých 30 %.

„Sleva na manželství“ je velmi využívaným daňovým zvýhodněním

Druhou velmi často využívanou slevou pro manžele je daňová sleva na manželku či manžela, která činí 24 840 Kč. Zvýhodnění je ale možné využít za předpokladu, že příjmy partnera nepřesáhnou 68 000 Kč ročně. Do příjmů se nezapočítává například rodičovský příspěvek.

Je-li manžel či manželka zároveň i držitelem průkazu ZTP/P, je výše slevy dvojnásobná. Tudíž je možné z daně odečíst 49 680 Kč. Sleva se vždy uplatňuje v daňovém přiznání u osob samostatně výdělečně činných nebo v ročním zúčtování daně u zaměstnanců.

Na vdovský důchod má nárok jen zákonný partner

I přestože partneři neradi přemýšlí nad negativní budoucností, je zapotřebí občas počítat s možnými ranami osudu, které často významně ovlivní nejen druhého partnera, ale také děti.

Jestliže dojde na nejhorší v podobě úmrtí jednoho z manželů, má druhý nárok na vdovský důchod. Ten je mnohdy vítanou finanční výpomocí v těžké životní situaci. Vdovský důchod je možné pobírat i několik let. Žijí-li spolu partneři bez oddacího listu, pak nárok na vdovský důchod nevzniká.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)