Co je insolvence?

V dnešní době může být uživení rodiny poměrně náročné. Každý rok musíte platit větší částky za energie a platy se rozhodně úměrně k tomu nezvyšují. Většina rodin si tedy nemůže dovolit tvořit nějaké větší finanční rezervy, které jim později chybí. Stačí třeba nějaká dlouhodobější nemoc a již může být problém platit všechny své závazky. V takové situaci je dobré vyhledat odborné finanční poradenství. Někdy ale opravdu nezbývá nic jiného, než si na překonání takovéhoto období půjčit od banky či nějakých nebankovních společností.  Ovšem pozor, aby v budoucnu někdo, kdo otevře insolvence rejstřík, nenarazil na vaše jméno.

S půjčkami raději opatrně!

Možná si říkáte, že si půjčíte pár tisíc korun a jakmile budou vaše příjmy zase dostatečné, tak vše bez problémů splatíte. Ovšem stát se může lecos. Měli byste tedy myslet i na to, do jakých potíží se dostanete, pokud splácení nebudete zvládat a věřitelé vám začnou vyhrožovat exekucí či nějakými jinými právními kroky. Je známo mnoho případů lidí, kteří si jednou půjčili, ovšem nedokázali své závazky hradit a uchýlili se tedy k dalším úvěrům. Postupem času se dostali do takzvané „dluhové pasti“, ze které se dostává jen velmi těžko a čekala je jen insolvence fyzických osob.

Insolvence může být někdy nejlepším řešením

Pokud vidíte, že ani přes veškerou snahu nejste schopni splatit všechny své dluhy, insolvence fyzických osob vám může trochu pomoci. Po jejím vyhlášení se na nějaký čas zastavuje vymáhání pohledávek a prostřednictvím soudu se řeší, jakým způsobem fyzická osoba nebo firma uhradí alespoň část svých závazků věřitelům. V případě fyzických osob se nejčastěji mluví o takzvaném osobním bankrotu, se kterým musí souhlasit všechny firmy, které vám půjčili peníze. Znamená to pro ně sice určitou ztrátu, ale alespoň část půjčených peněz se jim v průběhu pěti let vrátí.

Vždy je ovšem lepší problémům předcházet

Půjčili jste si desítky nebo dokonce stovky tisíc korun a splátky začaly převyšovat vaše finanční možnosti? Nenechte vše dojít až k insolvenci a pokuste se s věřiteli domluvit na nějakém jiném řešení. Pokud je kontaktujete včas, lze se dohodnout například na prodloužení doby splácení nebo sloučení všech stávajících dluhů do jednoho, jehož splácení vás vyjde podstatně levněji.

Vaše jméno bude v případě insolvence v seznamu dlužníků

Nezapomeňte, že veškeré informace o vašich dluzích pak bude obsahovat insolvence fyzických osob seznam dlužníků. Pokud se tedy této poslední možnosti zbavení se dluhů vyhnete, ochráníte své soukromí. Ušetříte si tím i mnoho dalších starostí, se kterými byste se v případě insolvence museli potýkat. Stejně tak firma v insolvenci nemůže pracovat na zakázkách, které by jí přinesli nějaký zisk a propouštění zaměstnanců je neodvratné. Vždy je tedy lépe najít nějakou lepší cestu.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)