Je investice do stříbra vhodná?

Stříbro společně se zlatem a platinou patří do trojice nejžádanějších investičních kovů. Na finančních trzích lze vypozorovat určitý nepřímý vztah mezi cenou zlata a stříbra, který se významně projevil na konci roku 2012.

V té době byly ceny zlata i stříbra na rekordní úrovni. Většina investorů se však rozhodla prodat své zásoby, čímž způsobili částečný pokles cen těchto komodit. Strmý pád byl umocněn ještě dalšími faktory jako nízkou poptávkou a dostatečnými zásobami vytěžených kovů. V důsledku toho ceny stříbra spadly na dlouhodobé minimum.

Aktuální cena stříbra za gram

Podhodnocená cena

V současné době je cena stříbra výrazně podhodnocená, a to i přesto, že množství investičního stříbra je odhadem 10x méně než investičního zlata. Tento fakt je dán především velkým využitím stříbra v průmyslu a lékařství.

Výrazný pokles ceny v průběhu roku 2013 byl však přirozeným vývojem, po kterém se očekává další vzestup, ale s podstatně mírnějším trendem. Díky svým jedinečným vlastnostem bude stříbro stále hojně poptáváno v průmyslu a lékařství. Zřejmě již však nezaznamená tak strmý růst jako právě zlato.

Vývoj cen

silver-5year
silver-6month

Při investování počítejte s DPH

Stříbro není osvobozeno od daně z přidané hodnoty. Pro většinu registrovaných plátců DPH to nemusí znamenat větší problém, jelikož DPH na vstupu může být v nejbližším zdaňovacím období odečteno. Při následném prodeji, obchodník – plátce DPH, prodává opět stříbro s připočtenou sazbou DPH, která činí 21 %.

Jinak je tomu u ostatních obchodníků a soukromých osob, které nejsou plátci DPH. Při nákupu zaplatí cenu navýšenou o DPH a v případě obvyklého prodeje prodávají stříbro za tržní ceny. Proto při investici do stříbra musí investor počítat se zvýšenou kupní cenou o DPH a případně také marží pro prodejce. Aby tato investice byla rentabilní a uchovala hodnotu peněz, musí se cena stříbra vyvíjet tak, aby pokryla zmíněný schodek, který je způsobený DPH, a zároveň pokryla roční inflaci.

Komentář

Současná doba velice nahrává investičnímu stříbru. Ptáte se proč? Ceny jsou opravdu na minimu. K dnešnímu dni 9.9.2014 je cena stříbra 18,955 USD/Oz. V přepočtu na koruny můžete pořídit 1 Oz. minci za cenu kolem 580 Kč s DPH. (pamatuji si, když jsem nakupoval v roce 2012/2013 mince kolem 980 Kč s DPH). Další fakt, který hraje do karet stříbru je ten, že je značne podhodnocené. Očekává se růst až na 200 USD/Oz během následujicích 5 let, což je opravdu zajímavé zhodnocení. Investiční stříbro je také vhodné pro malé investory, kteří nechtějí investovat velké částky.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)