Co je konsolidace?

Mnoho osob splácí více než dva úvěry na jednou. Lidé běžně financují půjčkami dovolené, spotřební zboží nebo hypotéku. Cestou do záhuby však je, když své závazky nezvládají plnit a na splátky úvěrů jsou nuceni brát si další úvěr. Z tohoto začarovaného kruhu, pak není cesty zpět. Daleko výhodnější je však zvolit konsolidaci.

Konsolidace půjček versus refinancování půjčky

Konsolidace je proces, kdy dochází ke sjednocení všech vašich půjček v jednu. Díky tomu nemáte za zády několik věřitelů, ale pouze jednoho. Mnohdy je konsolidace zaměňovaná s refinancováním půjčky. Ovšem v případě refinancování nedochází k žádnému centralizování úvěrů, ale váš stávající úvěr je pouze převeden k jiné bankovní či nebankovní instituci, která vám nabízí lepší podmínky pro jeho splácení.

Ke konsolidaci může dojít pouze tehdy, máte-li alespoň dvě půjčky, zatímco refinancování se týká pouze jedné půjčky, popřípadě každé půjčky zvlášť. Avšak tím, že půjčky sloučíte, může dojít k jejich refinancování. Vy získáte jednu půjčku a mnohdy s ní i výhodnější podmínky pro splácení.

Ne pro každého je vhodné zvolit konsolidaci

O konsolidaci půjček mohou požádat nejčastěji lidé ve věku 18 až 65 let. Podmínkou však je již zmiňovaná nutnost, mít alespoň dva nesplacené finanční závazky.

Sloučení půjček do jedné je vhodné pro ty, co jim jejich finanční tíseň nedovoluje do budoucna splácet několik úvěrů najednou. V opačném případě pokud byste tak neučinili, dostali byste se do bezvýchodné situace, která vede k exekuci nebo k osobnímu bankrotu.

Výhody a nevýhody konsolidace

S konsolidací je spojeno nejen mnoho výhod, ale i nevýhod. Mezi ty nejhlavnější pozitiva, kvůli kterým většina dlužníků konsolidaci zvolí, patří snížení měsíční splátky. Mnozí se ke konsolidaci rozhodnou v těch případech, kdy už jejich finanční tíseň je neúnosná.

Díky sjednocení půjček splácíte pouze jednu půjčku, jejíž měsíční splátka je nižší než před konsolidací celková výše všech splátek. Zároveň tak ušetříte zbytečné poplatky, které platíte za další vedení úvěrů. A v neposlední řadě získáte více času. Nemusíte se starat o každou půjčku zvlášť, ale vše máte hezky pohromadě. Konsolidací tak získáte jednu novou půjčku s delší dobou splatností a nižším úrokem.

S klady však souvisí i negativní stránky konsolidace. Doba splácení se většinou prodlouží a stejně tak se zvýší i celková zaplacená částka. Důležité je také zvolit pro konsolidaci odborníky na svém místě nebo bankovní instituce. V opačném případě by se vám totiž mohlo snadno stát, že zaplatíte nemalé výdaje navíc.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)