Jsou bezkontaktní karty skutečně bezpečné?

Bezkontaktní kartu vlastní v dnešní době téměř každý člověk. Některé bankovní domy z nabídek dokonce již vyřadily platební karty, které tento druh platby neumožňují. Přikládání karet či bezkontaktních nálepek k pokladním terminálům je tak na denním pořádku. Věděli jste ale, že může dojít ke zneužití tohoto praktického nástroje?

Limit 500 Kč není až tak bezpečný

Nyní pravděpodobně většinu čtenářů tohoto článku napadne, že se není čeho obávat, protože bez znalosti PIN kódu lze zakoupit pouze zboží v hodnotě do 500 Kč. Co když ale zloděj kartu zneužije opakovaně? I na to reagují bankovní domy tím, že při pravidelné platbě v krátkém časovém horizontu vyžadují PIN kód, i když jde o menší částku. Nutno podotknout, že tento bezpečnostní prvek není u každého poskytovatele finančních služeb.

Pokud si tedy nevšimnete, že vám kdokoliv odcizil bezkontaktní platební kartu a dojde k jejímu zneužití, přijdete za tu dobu určitě o pár korun. Jenže, situace je daleko horší, než se na první pohled zdá…

Nastavte si strop platební karty

Opět je to problém některých bankovních institucí, které dané bezpečnostní kroky nechávají na zákazníkovi. Ten ovšem nemusí být znalý dané situace. Pakliže si nenastavíte maximální limit pro platby bezkontaktní kartou, snadno dojde k jejímu zneužití, a to je v podstatě neomezeně.

Zloděj může platit bezkontaktně do té doby, dokud vám nevyčerpá značnou část konta.

Tento problém se stupňuje i u obchodníků používajících offline terminály a umožňujících offline transakce. A vězte, že zběhlých podvodníků, jež vědí, jak „vypumpovat“ bezkontaktní kartu je více, než dost.

Obezřetnost nadevše

Nuže, opravdu si myslíte, že bezkontaktní platby jsou natolik bezpečné, jak vám bankovní úředníci tvrdí? Chcete-li bezpečnost, zapomeňte na PIN kód v peněžence a věnujte čas nastavení limitů pro bezhotovostní platby.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)