Mikropůjčky jsou často vstupenkou do dluhových pastí. Jaké nástrahy vás čekají?

Oblíbené mikropůjčky sjednáte rychle. Na popularitě těmto krátkodobým úvěrům dodává i jednoduchá administrativa a možnost půjčit si jen pár tisíc korun. Ideální typ finančního produktu pro překlenutí nenadále finanční krize. Avšak jen samá pozitiva od mikropůjček rozhodně nečekejte.

Výhod mikropůjček je pro řadu Čechů nespočet. Získat ji může téměř kdokoliv a kdykoliv. Nebankovní společnosti po žadatelích nevyžadují doložení příjmů a o možné zástavě v tomto případě nemusí být ani řeč.

Drobnou nevýhodou, kterou někteří spotřebitelé vnímají, je výše úvěru. Půjčit si je možné do 5 000 Kč. Avšak opravdu už jiné nevýhody s mikropůjčkami spjaty nejsou? Mnohdy zaslepení žadatelé nevidí další nástrahy.

Poplatky často finanční tíseň ještě prohloubí

Půjčíte si 3 000 Kč, ale na poplatcích zaplatíte jednou tolik. Věřte, že poplatky vám mohou pořádně zavařit. V již tak dost nepříjemné situaci, kdy potřebujete peníze rychle, proto nikdy nezapomínejte na RPSN. Výše roční procentní sazby nákladů vám napoví, kolik za mikropůjčku zaplatíte celkem.

Jaké poplatky vás mohou u nebankovních společností čekat?

  • Poplatek za sjednání
  • Registrační poplatek
  • Poplatek za vedení
  • Administrativní poplatek
  • Poplatek za telefonní hovor
  • Poplatek za prodloužení úvěru
  • Poplatek za splátkový kalendář

Pozor si dejte především na zpoplatněné infolinky a poplatky za sjednání. V obou případech můžete poplatek uhradit a půjčky se nedočkat. Je to častý trik podvodných poskytovatelů nebankovních úvěrů.

Krátká doba splatnosti jde ruku v ruce se sankcemi

Myslíte si, že si půjčíte jen pár tisíc korun a hravě je během pár měsíců splatíte? Pak si před sjednáním mikropůjčky dobře zjistěte dobu splatnosti. Ta je totiž velmi často pouze v řádech dnů. Jakékoliv prodlení se trestá vysokými sankcemi. A vězte, že opozdit se se splátkou může každý, a to i ten, který se nyní dušuje, že jemu by se to nestalo. Proto si spočítejte, na kolik by vás zpoždění přišlo.

Zajímejte se u poskytovatele také o splátkový kalendář, ten je posléze velmi často jediným chytrým řešením. Ale ani splátkový kalendář nemusí být zadarmo. Také snaha řešit své dluhy se u mikropůjček může sankciovat.

 Jen nezávislý rozhodce může při sporu pomoci

I přestože si lze v rámci mikropůjčky půjčit jen pár tisíc korun na krátkou dobu, smlouva o půjčce by neměla být opomínána. Důkladně a klidně i několikrát si pročtěte smluvní podmínky. Je-li pro vás smlouva nepřehledná a nejasná, pak si raději pro půjčku zajděte k jinému poskytovateli.

V neposlední řadě zbystřete, jestliže je ve smlouvě uveden soukromý rozhodce společnosti. Rozhodčí doložka může v případě sporů pomoci, avšak vždy by měla být rozhodcem nezávislá osoba. V opačném případě je jasné, že bude jednat v prospěch společnosti.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)