Neoprávněná exekuce – jak se bránit

Exekuce je pojmem, který je v současné době stále více omílán. Vliv na to má velká spousta faktorů pocházejících ze současné hektické doby. Lidé stále častěji řeší své životní situace s nedostatečnou rozvahou, zadlužují se a mnohdy podceňují pravidelné hrazení i sebemenších poplatků.

A právě takové momenty nahrávají protistraně, na jejíž popud obvykle dochází k exekuci a někdy dalo by se říci k neoprávněné exekuci. Potom je člověk téměř bezradný a jen málokdy si dokáže poradit v okamžiku, kdy u jeho dveří zazvoní exekutor.

I přesto, že máte vše splaceno, byl takový dluh postoupen k exekutorovi a ten vám přes jakékoliv výmluvy a upozornění může zkomplikovat život.

Jak postupovat při neoprávněné exekuci?

Pakliže u vašeho bytu či domu zaklepe exekutor a začne se domáhat vstupu do soukromého příbytku, určitě po něm požadujte soudní rozhodnutí. To je ve své podstatě zásadní dokument, v němž se dočtete o nařízené exekuci a také o exekučním příkazu.

Jeho naprostou povinností je vás vyzvat k tomu, abyste jej pustili domů. Pakliže to tak provedete, nabízí se dvě varianty řešení.

  • Buď tuto výzvu odmítnete
  • Nebo ji přijmete a v ideálním případě si zavoláte Policii ČR, aby na celý proces dohlížela

Bezpečnostní složky se vám hodí i v případě, že exekutor do bytu vstoupí násilím, ať už se v nemovitosti nacházíte či nikoliv.

Braňte své věci zuby nehty

Pokud dojde k zabavování majetku uvnitř a vy jste přítomni, pečlivě si vše poznamenejte a ideálně dohledejte potřebné doklady o nákupu. S těmi následně okamžitě vymáhejte navrácení daných věcí s odkazem na neoprávněnou exekuci, protože aktuálně nic nedlužíte.

V tomto směru vám může pomoci i zápis z policejního protokolu, přivoláte-li Policii ČR.

Jestliže by došlo k neoprávněné exekuci a dokonce bez výzvy k prohlídce, pak máte samozřejmě možnost daného exekutora žalovat. A to nejenom formou trestního oznámení. Obrátit se lze také na Exekutorskou komoru České republiky.

Právo bránit svůj osobní majetek má jistě každý člověk, proto jej v případě neoprávněné exekuce využijte.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)