Nově obnovená sleva na dani pro pracující důchodce

Počet pracujících důchodců v tomto roce zřejmě vzroste. Motivuje je k tomu navrácená sleva na dani pro pracující penzisty. Výše uplatněné slevy může činit téměř 25 tisíc korun za rok. To je dobrá zpráva pro všechny penzisty, kteří si přivydělávají zaměstnáním, podnikáním nebo pronájmem nemovitostí.

Pracující důchodci si tak budou moci odečíst 24 840 korun ročně. Sleva může být uplatněna za rok 2014 a dokonce i zpětně za rok 2013. Tuto skutečnost potvrzuje rozsudek ústavního soudu, který zaniklé slevy na dani zrušil v červenci 2014. Slevy na dani pro pracující seniory zrušil kabinet Petra Nečase, jakožto součást úsporných kroků vlády.

Zároveň však platí limit pro roční příjmy, mimo starobního důchodu, které jsou definovány částkou 840 tisíc korun. Překročí-li příjem pracujícího seniora tento roční limit, pak bude muset zdanit také svůj starobní důchod.

Jak uplatnit slevu na dani?

Daňovou slevu na poplatníka za rok 2014 jednoduše uplatníte ve standardním daňovém přiznání, které můžete podat do března 2015.

Chcete-li uplatnit vrácení daňové slevy za rok 2013, můžete tak učinit v dodatečném daňovém přiznání, které lze uplatnit ve lhůtě tří let. To znamená až do 1. dubna 2017.

Dodatečné daňové přiznání vyplníte obdobným způsobem jako řádné daňové přiznání. Pouze v řádku 03 zaškrtnete pole dodatečné. Následně vyplníte příjmové i odečitatelné položky a na třetí straně označíte pobírání starobního důchodu. V řádku 64 pak uplatníte slevu na poplatníka ve výši 24 840 korun.

Novinkou je vyplnění oddílu 6, ve kterém v řádku 78 vypíšete daňovou povinnost z řádného přiznání a v řádku 79 vyplníte nově zjištěnou daňovou povinnost. Záporný rozdíl těchto hodnot na řádku 80 určuje vratnou částku, kterou po finančním úřadu požadujete zpět.

V případě, že si i přesto nebudete vědět rady, obraťte se na váš finanční úřad.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)