Novodobá „novomanželská“ půjčka nabízí až 600 000 Kč na pořízení bydlení

Novomanželské půjčky byly hitem 80. a 90. let 20. století. Jejich smyslem bylo ulehčit mladým rodinám zařizování v začátcích. Vybudovat nový domov bylo a stále je finančně velmi náročné. Obdobou novomanželských půjček je státní půjčka na bydlení pro mladé lidi do 36 let, kterou vláda schválila teprve letos.

Mít vlastní bydlení v dnešní době není zdaleka výhradou všech, a to i přes nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů. Nová státní půjčka schválená vládou v březnu 2016 by ale měla s bydlením mladým rodinám výrazně pomoci.

Výše státní půjčky je v některých krajích nedostatečná

Úvěr pro mladé na pořízení obydlí je součástí Programu 600. Úvěrový program je hrazen ze Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). SFRB přijímá žádost kontinuálně od 21. dubna 2016.

Státní půjčka je obdobnou variantou hypotečních úvěrů. Poslanci si od nového financování bydlení slibují lepší podmínky nejen pro mladé rodiny, kterým banky nedají hypotéku. Netají se ani tím, že v budoucnu by k úvěru mohla přibýt také „manželská půjčka“.

Řada ekonomů s podmínkami státního úvěru nesouhlasí. Za největší problém považují výši půjčky. Ta může maximálně činit 600 000 Kč, což je v některých krajích nedostatečná částka na pořízení vlastního bydlení.

Velkou výhodou je možnost splacení úvěru kdykoliv a zdarma

Jako jiné spotřebitelské úvěry a úvěry na bydlení má i státní půjčka svá jasná specifika. Podmínky spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj. Zájemci o půjčku tak mohou počítat s úrokovou sazbou 1 až 2 %. Hypotéky nyní nabízí roční úrok lehce pod 2 %.

Státní půjčku je možné splácet maximálně 15 let a úrokovou sazbu si lze zafixovat na dobu 5 let. Zcela zdarma je možné půjčku kdykoliv splatit.

Výjimka potvrzuje pravidlo a pár jich je i součástí podmínek státní půjčky. Až o 6 měsíců lze odložit splácení jistiny a celkovou dobu splatnosti lze v případě vážné situace prodloužit až na 21 let.

Žadatel o půjčku nesmí být bezdětný a starší 36 let

Striktní podmínky nejsou stanoveny jen, co se státní půjčky týká. Nutné je také splnit předpoklady žadatele.

O úvěr mohou žádat osoby mladší 36 let, které pečují o dítě do 6 let. Důležité je nebýt vlastníkem ani spoluvlastníkem nemovitosti a ani nájemcem v družstevním bydlení.

Zažádat lze o půjčku na pořízení bydlení, a to ať už se jedná o koupi nemovitosti nebo o rekonstrukci bydlení. Úvěr se vztahuje také na pořízení bytu převodem družstevního podílu v bytovém družstvu.

Stát půjčí maximálně na polovinu vlastního bydlení

Specifika jsou kladena i na výši úvěru. Minimálně je možné zažádat o 50 000 Kč, maximálně o 600 000 Kč. Výše úvěru však může činit maximálně 50 % nákladů, respektive půjčka nesmí přesáhnout polovinu celkové ceny bydlení.

Zároveň ti, kteří získají finance na bydlení i u bank a jiných poskytovatelů, musí být na pozoru. Půjčená suma ze státní půjčky a z dalšího úvěru nesmí přesáhnout 90 % nákladů.

Pro případné dotazy a nesrovnalosti jsou k dispozici ke konzultaci zájemcům o půjčku pracovníci Státního fondu rozvoje bydlení. Ti zdarma odborně poradí.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)