Novomanželský úvěr

Novomanželská půjčka byl termín celkem hojně používaný za minulého režimu. Téměř všechny mladé rodiny ho využívali. Jednak bylo celkem snadné ho získat , ceny za bydlení se pohybovali v řádech maximálně statisíců korun a ne milionů jako dnes a tradiční postup svatba-sestěhování-dítě vyloučil ze žádostí vychytralce, kteří se chtěli snadno dostat k výhodným půjčkám. Dnes je situace podstatně jiná. Vlastní bydlení si pořizují většinou jedinci na hypotéku, děti se rodí nesezdaným párům, fenomén matek samoživitelek je čím dál tím častější a výjimkou nejsou ani kariéristi, kteří do třiceti let využívají bydlení u rodičů. V moderním světě pojem novomanželská půjčka téměř ztrácí význam. Navíc existuje spousta nových a soukromých institucí, kde si lze o různé úvěry a půjčky zažádat. I přes to Státní fond rozvoje bydlení nabízí půjčku, jejíž podmínky odpovídají novomanželské půjčce. Jen se dnes jmenuje Program 150.

Stát půjčuje čím dál tím méně

Není to tak dlouho, co SFRB nabízel Program 300. Jednalo se o půjčky ve výši 300.000,- Kč, s velmi nízkým úrokem 2% a splatností až 20 let. Od letošního ledna již lze čerpat pouze 150.000,-Kč, jak už sám název Program 150 napovídá. Úrok zůstává stejný, ale splatnost se zkrátila na 10 let. Přes tento program si nelze vzít např. auto na úvěr, slouží výhradně na pokrytí nákladů spojených s bydlením a to ještě v omezeném rozsahu. Peníze smí být využity např. na připojení vody, plynu, kanalizace nebo elektřiny, na plášť budovy, rekonstrukci nebo vybudování sociálního zařízení a koupelny, renovaci vytápění, výměnu elektrických nebo vodovodních rozvodů, instalace solárních panelů, tepelného čerpadla nebo klimatizace, instalace kuchyňské linky nebo vestavěných skříní a rekonstrukci vnitřního interiéru (dveře, podlahy, zdivo). Slouží vlastně k podobným účelům jako hypoteční úvěr, ale má podstatně výodnější podmínky.

Podmínky získání

Abyste tento úvěr získali, nesmíte být starší 36 let. Nemusíte být nutně manželé, Program 150 může čerpat i jednotlive (samoživitel), který má v péči nezletilé dítě. Takto získané peníze musí být využity na byt nebo dům v osobním vlastnictví nebo spoluvlastnictví s tím, že žadatel nesmí vlastnit žádnou jinou nemovitost. Vyplněnou žádost lze odevzat osobně nebo poslat písemně na jedno ze dvou pracovišť SFRB (Praha, Olomouc). Poté bude provedena kontrola účelu stavebních úprav a pokud budou splněny veškeré odmínky, žadatel podepíše úvěrovou smlouvu. Lhůta pro celé vyřízení je 60 dní. Úvěr musí být jednorázově vyčerpán do jednoho roku od podpisu smlouvy a do dvou let musí žadatel dodat veškeré doklady o čerpání prostředků, zjednodušeně musí doložit, za co ty peníze utratil. Aco je také důležité, tyto úvěry vyžadují ručitele. Ručitel nesmí být osoba starší 55 let a musí mít doložitelný příjem minimálně 10.000,- čistého měsíčně.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)