Oddlužení fyzické osoby

Na toto téma bych mohl psát dlouhé hodiny. V posledních měsících jsem si totiž o oddlužení fyzických osob zjišťoval mnoho podrobností. Zajímal jsem se například o to, jak je to s oddlužením v případě očekávání dědictví nebo zda je možné nechat vyhlásit bankrot na oba manžele současně. V okruhu mých známých se totiž někdo dostal svým neuváženým chováním do dluhové pasti a stále se snaží najít způsob, jak z ní co nejrychleji ven.

Jak je to s oddlužením manželů?

Ať už nadělali dluhy oba partneři či pouze jeden z nich, problémy z nezvládání splácení dopadnou na oba z nich. Pokud tedy uvažují o osobním bankrotu a následném oddlužení manželů, musí takovouto žádost podat oba a požádat o sloučení obou věcí. Nebo tedy alespoň tak to bylo do konce nového roku. Nyní už je nutné podat jednu souhrnnou žádost. To platí i ve chvíli, kdy byly první žádosti podány ještě v minulém roce, ale zatím nedošlo k jejich vyřešení. Takovéto žádosti byly většinou zrušeny a žádost o osobní bankrot musí být posuzována znovu. To celý průběh řešení oddlužení Brno a také na dalších soudech značně protahuje.

Lze se zříci dědictví v případě žádosti o oddlužení?

S touto problematikou jsem se také setkal a mám k ní dokonce i vyjádření notářky, která se stará o vypořádávání dědictví a zná pochopitelně i podmínky oddlužení. Pokud už je jasné, že osoba, která má dědit nějaký majetek, se dostala do velkých dluhů a není schopna je splácet, nelze se dědictví zříci. Toto rozhodnutí by totiž právě v případě oddlužení fyzických osob mohli věřitelé napadnout a dalo by se to považovat za úmyslné poškození věřitelů. Pokud tedy nejste v dobré finanční situaci a zároveň řešíte nějaké dědictví, vždy bohužel musíte trvat na přesném vyplacení svého podílu.

Jak dlouho trvá oddlužení fyzické osoby?

Pokud všichni věřitelé souhlasí s tím, abyste využili možnosti oddlužení osob, bude vám po pět let zbývat jen tolik peněz, abyste nějak uživili svou rodinu. Všechny ostatní finance půjdou věřitelům, kteří přihlásili své pohledávky. Ovšem po pěti letech opět budete s čistým štítem a je jen na vás, zda si takto získané svobody v rozhodování o vlastních financích budete vážit nebo opět spadnete do dluhů, což bych rozhodně nikomu z vás nepřál. Další oddlužení fyzických osob by vám totiž už soud nemusel povolit.

Zaměření na města: Praha, Brno, Ostrava, Pardubice, Plzeň

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)