Podvodné úvěry

Je to pár dní, co médii proběhla zpráva o firmě, která rozeslala na 21000 dopisů, většinou lidem důchodového věku, ve kterém požadovala splacení dluhu. Do dopisu připojila telefonní číslo, kam mají údajní dlužníci zavolat, aby se věc vyřešila. I přes to, že dotyční lidé nic nedlužili, takový dopis je zaskočil a samozřejmě vytočili uvedené číslo, aby věc uvedli na pravou míru. Což bylo přesně to, čeho chtěli údajní vymahatelé dluhů dosáhnout. Linka byla zpoplatněná velmi vysokou částkou a oni si tím přišli na nehorázné peníze. A zmatení důchodci přišli o značnou část důchodu. Firem, které se netaktním chováním snaží vymámit z důvěřivých lidí peníze je spousta a toto je jen jeden z příkladů, jak toho lze dosáhnout. Jak tedy rozpoznat podvodné úvěry a podezřelé chování?

Dejte na intuici

Nejjistější je samozřejmě zajít do některé zavedené a známé bankovní instituce. Mají stovky poboček, dlouhou historii, získáte na ně nepřeberné množství referencí, mají přehledné internetové stránky, info linky zdarma a podvodné půjčky se zde nedočkáte. Pokud ale z nějakého důvodu na půjčku v takové společnosti nemáte nárok (máte už nějaké půjčky nebo záznam v registru dlužníků), nezbude vám nic jiného, než se poohlédnout po nebankovních institucích. Neznamená to, že nebankovní instituce rovná se podvodná firma. Nicméně je třeba být obezřetný. Neexistuje žádná oficiální černá listina podvodných půjček, ale už první dojem vás může upozornit, že ne všechno je v pořádku. V první řadě by si vás solidní firma měla získat jinak než černobílým papírkem nalepeným na lampě nebo autobusové zastávce. Také by měla mít kamennou pobočku, kde můžete mluvit s konkrétní osobou. Pokud uzavíráte smlouvu jen přes internet nebo po telefonu, je pak těžké se dovolat spravedlnosti, když jsou stránky zrušeny a telefon vám nikdo nezvedá, případně vám automat hlásí, že volané číslo neexistuje. Když už na podpis smlouvy dojde, měla by být srozumitelná, nepříliš obsáhlá a neměly by se v ní objevovat věty psané mikropísmem, které nerozluštíte ani s lupou.

Podvodné chování

Na co si tedy dát pozor? Následuje výčet triků, které se pohybují na hranici zákona a firmám, které takto jednají byste se měli rozhodně vyhnout obloukem, neboť se s největší pravděpodobností jedná o podvodné půjčky. Nebankovní instituce po vás zpravidla nemůže chtít uzavření přidružené pojistky. Pokud to tak je, dejte si pozor, aby se pojistka dala zrušit i v případě, že úvěr nedostanete. Na výše zmíněné telefonní linky zpoplatněné jiným než standardním tarifem (cca. 3,- za minutu) nevolejte. Pokud je smlouva nesrozumitelná nebo nečitelná, volejte po nápravě, máte na to nárok. Pokud si půjčujete peníze, je nesmysl, aby po vás firma chtěla zálohu. Podle zákona máte 14ti denní ocharannou lhůtu na odstoupení. A to u každé smlouvy. Neručte nepřiměřeným majetkem. Pokud chcete půjčit padesát tisíc korun, nedávejte do zástavy vaší nemovitost. Pokud ste se s něčím z výše zmíněného setkali, jednalo se pravděpodobně o podvodné úvěry.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)