Poplatky u bank: absurdita nebo nutnost?

Poplatek za příchozí platbu, poplatek za vklad, poplatek za poplatek nebo snad dokonce poplatek za pozdrav? I když poslední dva poplatky byly v reklamní kampani Air Bank už trochu přehnané, je pravda, že absurdních poplatků máme v českých bankovních vodách dostatek.

I přestože se banky snaží své poplatky jakkoli vehementně skrývat, poslední dobou se jim to nedaří. Od roku 2005 se totiž provádí každoroční hlasování o nejabsurdnější poplatek. A nad výsledky až zůstává rozum stát.

Nejabsurdnější poplatky:

2005 – poplatek za příchozí platbu
2006 – poplatek za výběr platební kartou z bankomatu vlastní banky
2007 – poplatek za vedení běžného účtu
2008 – poplatek za nadměrný vklad
2009 – poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet
2010 – poplatek za výběr na přepážce z vlastního účtu
2011 – poplatek za předčasně splacený úvěr
2012 – poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat
2013 – poplatek za vedení účtu k hypotečnímu, spotřebitelskému úvěru nebo úvěru stavebního spoření

Běžný účet zdarma?

Mnoho bank láká své klienty na běžný účet zdarma. Dalo by se říci, že si banky vzaly nejabsurdnější poplatek z roku 2007 k srdci a vychází svým klientům vstříc. Jenže opak je pravdou. Za vedení běžného účtu sice neplatíte paušální částku, ale poplatky spojené s dalšími transakcemi na účtu jsou již zpoplatněné. To máte pár korun za příchozí platbu ze stejné banky, o něco více korun z jiné banky, dále za odchozí platby, za papírový výpis z účtu a měsíčně zaplatíte několik desítek korun, což ročně může dělat i pár tisíc. A to nemluvě o poplatcích za výběr z bankomatu, za změnu trvalého příkazu či za uložení peněz na přepážce.

5 bank, kde máte vedení účtu (ne)zcela zdarma

Na českém bankovním trhu najdete mnoho bank, které nabízejí zpoplatněné běžné účty, ovšem na druhou stranu existuje také dostatek bank, které nabízí zřízení i vedení účtu zdarma. Navíc vám neúčtují nespočet nesmyslných poplatků a mnohdy od nich získáte nějaký ten bonus navíc.

Seznam běžných účtů zdarma

* 3 výběry zdarma z jakéhokoli bankomatu v České republice
** 10 výběrů zdarma z bankomatů Fio banky
*** až 5 výběrů zdarma z cizích bankomatů v České republice

Osobní účty bez poplatku

Zřídíte-li si běžný účet u Air Bank, pak máte vedení i zřízení zcela zdarma. Stejně tak nic neplatíte ani za příchozí a odchozí platby v rámci České republiky, včetně trvalých příkazů, inkas a SIPO. Zdarma je také výběr či vklad peněz u jejich bankomatu. Pokud však budete vybírat z bankomatu jiné banky, potom počítejte s poplatkem 25 Kč a na pobočkách Sazky 10 Kč. V případě, že byste zvolili „Velký tarif“, pak máte všechny výběry zdarma, ovšem zaplatíte paušální částku 100 Kč za měsíc.

Založení účtu zdarma je také u mBank a nejen to. Svým klientům nabízí také vedení účtu zdarma, příchozí a odchozí platby v rámci České republiky zdarma a stejně tak i nastavení trvalých příkazů, inkasa a SIPO. Zcela zdarma získáte bezkontaktní platební kartu Visa Classic a nárok máte i na 3 výběry z jakéhokoli bankomatu v ČR bez poplatku.

Vedení účtu zdarma dostanete také u Fio banky. Ta vám nabídne v rámci založení běžného účtu zdarma neomezený počet trvalých příkazů, SIPO, inkas a neomezený počet příchozích a odchozích plateb v rámci České a Slovenské republiky. Zdarma dostanete bezkontaktní platební kartu a velkou výhodou je také 10 výběrů měsíčně bez poplatku z bankomatů Fio banky a až pět výběrů z cizích bankomatů v České republice.

Osobní účty zdarma s „ALE“

Obdobně na tom jsou i další běžné účty například u bank ZUNO a Equa bank. Ovšem tady si dejte pozor, ať se nenecháte napálit. První zdání totiž může klamat. Banka ZUNO sice nabízí vedení a založení běžného účtu zdarma, ovšem vy musíte měsíčně zaplatit kartou alespoň 3 000 Kč. Pokud tuto podmínku nesplníte, pak je poplatek za vedení ve výši 68 Kč.

Equa bank zas nabízí vedení účtu zdarma po dobu 3 měsíců. Poté pokud si budete chtít běžný účet bez poplatků zachovat, budete muset splnit alespoň jednu ze čtyř podmínek:

  1. zaplatit alespoň třikrát jejich bezkontaktní kartou,
  2. na váš účet bude muset přijít alespoň 10 000 Kč měsíčně, přičemž převody mezi vlastními účty u Equa bank se nepočítají,
  3. splácet u Equa bank půjčku, RePůjčku nebo hypotéku,
  4. mít uloženo na účtech Equa bank celkem minimálně 100 000 Kč.
Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)