Jak probíhá exekuce?

Návrh na zahájení exekučního řízení podává vždy věřitel, tedy člověk nebo instituce, které něco dlužíte. Od roku 2009 může být návrh podán pouze přímo na exekutora. Navrhovatel si, ať už sám nebo s pomocí exekutora, vypracuje návrh na nařízení exekuce, ke kterému musí přidat exekuční titul a doručit ho na soud. Pokud dá soud věřiteli za pravdu, nařídí exekuci a tou pověří soudního exekutora, který je zmíněn v návrhu. Ten následně vám, jakožto dlužníkovi, zašle usnesení o nařízené exekuci s exekučními příkazy. V této listině je také uvedeno, jak bude exekutor postupovat v případě, že dluh neuhradíte. Nejlepší řešení je kontaktovat pověřený exekutorský úřad a svůj dluh splatit. Pokud tak neučiníte, exekutor se vám pravděpodobně nejdříve pokusí inkasovat peníze z účtu nebo nařídí srážky ze mzdy.
 

Platba exekuce

Pokud je vašemu zaměstnavateli doručen příkaz na přikázání pohledávky ze mzdy neboli exekuce na plat, je povinen vám určitou částku z platu strhávat, jinak jemu samotnému hrozí pokuta. Z platu vám musí zůstat tzv. nezabavitelné minimum, což je kombinace životního minima a normativních nákladů na bydlení. Pokud dlužíte na výživném nebo peníze státu, mohou vám být zabaveny až 2/3 platu, pokud dlužíte bankovním institucím, bude to okolo jedné třetiny. S přesnou částkou vám pomůže internetová kalkulačka pro exekuci na plat 2014. Exekuce na plat je často zaměňována s exekucí na účet. V tomto případě se jedná o zablokování celkové dlužné částky na vašem účtě. Pokud disponujete vyšší částkou než je váš dluh, můžete jí bez problému ze svého účtu čerpat. Pokud ne, jedinou záchranou vám může být vyplácení výplaty v hotovosti. Záleží na vašem zaměstnavateli, jestli s touto variantou bude souhlasit.
 

Zabavení majetku exekutorem

Pokud jsou i tyto prostředky nedostačující, přichází na řadu mobiliární exekuce, tzn. zabavování majetku, který jde následně do dražby. Posledním krokem může být zaplombování listu vlastnictví k vaší nemovistosti na katastrálním úřadě.Vy tím pádem nemůžete s nemovitostí nakládat a exekutor má právo ji vydražit. Nejjednodušší způsob zastavení exekuce je samozřejmě uhrazení dluhu. Také existují půjčky na exekuce, podobné jsou americkým hypotékám. Získání takové půjčky není až tak náročné, nejdůležitější podmínkou je vlastnictví nemovitosti, kterou můžete ručit. Krajní možností je i zahájení insolvenčního řízení neboli vyhlášení osobního bankrotu.
 

Jak na exekuci?

Řešení exekucí není snadné, často i psychicky náročné. Nicméně existuje mnoho firem, které vám mohou pomoci. Samozřejmě to není zadarmo a je třeba si dát pozor, koho o pomoc žádáte. Z individuálních soukromých podnikatelů nabízejících pomoc se často vyklubou podvodníci nebo lichváři, kteří za své služby požadují přemrštěné částky. Více se dočtete zde
 

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)