První, druhý, třetí pilíř? Aneb důchodový systém v ČR

FINANCE ALBATROS: Nebude druhý pilíř a důchodový systém bude spravedlivější? Jaká opatření důchodová komise k jednání připravila?

Výsluhová penze, vyšší daňové zvýhodnění, zvýhodnění odvodů OSVČ…

Čekají nás velké změny? Co všechno se nám v životech změní, až bude nová důchodová reforma v platnosti?

Vybrali jsme pár bodů, které se mohou týkat právě vás.

Povinný třetí pilíř?

Vstup do systému dobrovolného penzijního spoření, tedy do současného tzv. třetího pilíře, by dle vyjádření důchodové komise měl být povinný, je to navrhováno především pro ty, kteří nově vstupují na pracovní trh.

Stejná výše důchodů pro všechny?

Členové důchodové komise navrhují jednotný a především rovný důchod pro všechny ve výši 7 600 Kč. Na tento důchod by stát získal prostředky prostřednictvím daní. Odvody na sociální pojištění by poté tvořily další složku důchodu.

Podpora mladých?

Komise by také chtěla zvýšit státní příspěvky penzijního spoření u mladých lidí (do 26 let), čímž by měli být motivováni k dřívějšímu vstupu do třetího pilíře.

01

Vyšší důchod za každé dítě a nižší sociální pojištění?

Další z navrhovaných změn spočívá v tom, že čím více budete mít dětí, tím větší důchod vám stát zajistí. Zároveň také komise navrhuje nižší sociální pojištění v případě, že máte alespoň dvě děti.

Hranice důchodového věku podle věku dožití

Podle důchodové komise by měl člověk v důchodu strávit přibližně čtvrtinu života. Důchodový věk by se tak měl stanovovat podle toho, jaký je průměrný věk dožití při vstupu do penzijního systému.

Penzijní spoření už od narození

Dalším z návrhů je možnost spořit si na důchod v penzijním spoření už od narození. Rodiče by tak svému dítěti mohli založit produkt penzijní spoření.

První, druhý, třetí pilíř? Aneb důchodový systém v ČR
5 (100%) 2 votes

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)