Refinancování úvěrů

Hned na úvod si pojďme vysvětlit, co to vlastně refinancování úvěru znamená. Je to případ, kdy máte u jedné banky jakýkoliv úvěr a jiná banka vám nabídne výhodnější podmínky než máte nyní. Jak se to stane? Buď jste aktivní a sami si zjišťujete, kde ušetřit nějaké peníze do domácího rozpočtu a  obvoláváte, obcházíte a obepisujete jiné banky s poptávkou po výhodnějších podmínkách pro váš úvěr. A nebo existuje druhá varianta a to ta, že vás banka osloví sama. Není to nic neobvyklého, celkově žádosti o úvěry klesají, a proto se banky uchylují k nelítostným konkurenčním praktikám v podobě legální krádeže klienta tím, že mu prostě nabídnou lepší podmínky. V dnešní době si téměř žádná banka nemůže dovolit refinancování úvěrů nenabízet, protože podle statistik, tvoří právě refinancování hypotečních úvěrů téměř třetinu veškerého objemu hypotečních úvěrů.

 

Kde se vzalo refinancování

Nemohli ste si nevšimnout, že v posledních pár letech se na českém trhu objevilo několik nových bank. Jedná se zejména o Zuno, Air bank a  Equa bank. Tyto banky se zde objevily po tolik propírané ekonomické krizi a zvolili vskutku chytrou strategii. Začali krom svých vlastní produktů nabízet klientům ostatních bank výhodnější podmínky při refinancování úvěru právě k nim. Nejdříve to začalo menšími spotřebitelskými úvěry v řádech maximálně několika desetitisíců, ale ostatní banky se nenechaly zahanbit, rychle reagovali a začali oplácet stejnou mincí. Postupem doby jsme se dostali až k tomu, že není absolutně problém refinancování překlenovacího úvěru nebo dokonce refinancování hypotečního úvěru v řádu několika milionů.

 

Refinancovat se dá cokoliv

A to doslova. Pokud požádáte banku o přepočítání vašeho úvěru, abyste věděli, kolik byste mohli ušeřit, budete k tomu potřebovat víceméně jen jeden důležitý papír. A to potvrzení od vaší stávající banky o zůstatku úvěru. Banky jsou si veliké konkurence vědomi a mají moc dobře spočítáno, že udržení zákazníka přijde na menší peníz než shánění nového, proto se může stát, že s vydáním potvrzení budou dělat okolky, ale nenechte se odbít. Může se jednat jak o malý spotřebitelský úvěr, když vám před nedávnem odešla lednice a vy si půjčovali dvacet tisíc na novou a nebo potřebujete refinancování úvěru ze stavebního spoření, které bývají zpravidla nejvyšší. A pak také cokoliv mezi tím. Ptejte se krom výše měsíčních splátek také na RPSN, ve kterém by se měly promítnou i přidružené poplatky. Nejvýhodnější je, zařídit refinancování v době fixace, vyhnete se tím sankcím za předčasné ukončení úvěru.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)