V roce 2015 dojde k poklesu cen elektřiny i plynu

Před příchodem zimy každého zajímá, jak se bude vyvíjet cena energií v roce 2015 a zda je vhodné změnit svého dodavatele. Jednoznačně predikovat vývoj cen plynu a elektřiny je ovšem prozatím bohužel předčasné.

Ceny elektřiny pro rok 2015

Jedním z hlavních ukazatelů, ze kterých můžeme posuzovat vývoj cen energií pro nadcházející rok, je jejich cena na Pražské energetické burze PXE. Právě na této burze nakupují obchodníci energii a kupní cena má zásadní vliv na konečnou cenu pro spotřebitele.

V současné době se elektrická energie obchoduje okolo 36 EUR/MWh. Tato cena je oproti únoru 2014 nižší v průměru o 3 Eura.

Vývoj ceny elektřiny pro 1 kvartál 2015

vyvoj-ceny-elektriny

Zdroj: Pražská energetická burza (PXE)

Ještě lepší vyhlídky slibuje cena silové elektřiny pro druhý kvartál roku 2015, kdy současná nákupní cena je ve výši 31 EUR/MWh. V druhém kvartálu tak můžeme předpokládat snížení ceny pro koncové odběratele.

 

Vývoj ceny elektřiny pro 2 kvartál 2015

vyvoj-ceny-elektriny

Zdroj: Pražská energetická burza (PXE)

Z toho lze usuzovat, že by cena elektrické energie v začátcích roku 2015 neměla výrazně zdražovat. Díky konkurenčnímu boji alternativních dodavatelů a příznivému vývoji ceny na Pražské energetické burze analytici předpokládají, při zachování současné nákupní hladiny, mírný pokles ceny elektřiny a to až o 3 %.

V tomto srovnání také záleží na době, kdy obchodníci energii nakoupili. Aktuální kurz tedy neznamená kupní cenu, kterou obchodník vynaložil. Ve skutečnosti může být cena ještě nižší.

 

Ceny plynu pro rok 2015

Plyn na komoditních burzách rovněž zlevnil. Na začátku roku byla cena zemního plynu na Evropské energetické burze (EEX) 27,5 EUR/MWh. V červenci dokonce cena klesla až na 15 EUR/MWh. Nyní se zemní plyn obchoduje za 22,5 EUR/MWh, což je stále o 5 EUR nižší cena, než na začátku roku.

Analytici podle dosavadního vývoje odhadují, že pokud nebude eskalovat mezinárodní politická situace, především na Ukrajině, a nenastanou neočekávané události, pak by cena zemního plynu v roce 2015 měla zlevnit až o 5 až 7 procent.

 

Vývoj ceny plynu v roce 2014

vyvoj-ceny-plynu

Zdroj: Evropská energetická burza (EEX)

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)