Rok 2015 je pro OSVČ ve znamení omezení výdajových paušálů

Rok se s rokem sešel a je tu opět povinnost podat daňové přiznání za uplynulý rok 2014. Stejně jako každý rok mnozí stojí před nelehkým úkolem a marně si lámou hlavu nad tím, jak daňové přiznání správně vyplnit. Bohužel i letos nás totiž čeká pár změn v zákoně o dani z příjmů.

Změna zákonu o dani z příjmů

Dnem 1. 1. 2015 nabyl účinnosti zákon o daních z příjmů. Letošní rok tak tedy s sebou přináší řadu novinek, na které si podnikatelé při vyplňování daňového přiznání musí dát pozor.

Omezení výdajových paušálů

Pokud jste patřili k těm podnikatelům, kteří uplatňovali výdajové paušály pro odečet daně, pak letos zbystřete. Pokud váš roční příjem přesáhnul dva miliony korun, potom si nelze výdaje uplatnit paušálně. Maximální strop pro nejvyšší 80% paušál je 1,6 milionu Kč, naopak pro nejnižší 30% paušál činí 600 tisíc Kč.

Omezení daňových odečtů na investiční životní pojištění

Další omezení je v podobě životního pojištění. To už od nynějška nespadá do odečitatelné položky. Není tedy možné z daňového základu odečíst částku zaplacenou na životním pojištění, pokud pojistná smlouva povoluje část vložených peněz vybrat. Je však možné ke stávající smlouvě uzavřít příslušný dodatek, kterým se zavážete, že po určitou dobu nebudete moci vložené peníze vybírat. Dodatek ke smlouvě je možné uzavřít do 1. dubna 2015.

Povinnost dodanění závazků

Neuhrazené závazky s více než třiceti měsíční dobou po splatnosti je dlužník povinen dodanit. Respektive o své dluhy si zvýšit základ daně. Tato změna je však platná pro závazky, které vzniknou po nabytí účinnosti zákona, tedy po 1. lednu 2015.

Další změny v zákoně

Mezi další novinky patří změna týkající se záloh, slev na dani či daňového zvýhodnění na druhé, třetí a další vyživované dítě. Stejně tak se změna týká i solidárního zvýšení daně. Ta se bude platit z vyššího příjmu, konkrétně se jedná o příjmy nad 1 277 328 Kč.

Jak podat daňové přiznání 2014

Když už máte správně vyplněné daňové přiznání a jste řádně seznámeni se všemi změnami zákonu, pak je nutné ho v řádném termínu odevzdat či odeslat na finanční úřad. Daňové přiznání je možné vyplnit ručně do formuláře, který je k dostání na všech příslušných úřadech, nebo elektronickou formou. Formulář ke stažení v elektronické podobě si můžete stáhnout zde.

Ať se rozhodnete pro tu či onu možnost, nezapomeňte však, že termín pro odevzdání daňového přiznání je nejpozději do 31. března 2015. V případě, že byste využili služeb daňového poradce, potom se lhůta pro odevzdání posouvá.

Ovšem pozor, daňovým přiznáním to nekončí! Nutné je také podat přehled pro zdravotní pojišťovnu a pro okresní správu sociálního zabezpečení.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)