Rozdíl mezi půjčkou a úvěrem

Existují rozdíly mezi půjčkou a úvěrem?  Rozdílů sice není mnoho, přesto se však není jednoduché armádě finančních produktů vyznat.Stejně jako jinde ve světě, ani u nás není lichva čímsi neznámým. Sortiment nejrůznějších půjček a úvěrů je natolik obrovský, že by bylo až spodivem, kdyby se ve vší té nablýskané výhodnosti neskrývala nějaká ta zrada. Je proto dobré si dávat pozor na veškeré smluvní podmínky, případné nepříjemnosti pak mohou být více než nemilosrdné.
 

Rozdíly především v zákonech

Rozmanitost finančních produktů je přitom velká jako například půjčka bez potvrzení, půjčka nebankovní či hotovostní. Nakonec ale nejzákladnější rozdíly vznikají již na základech právních norem, které závazkové vztahy upravují. Úpravy ve vztazích pak zajišťuje obchodní zákoník a občanský zákoník. Konkrétně pak občanský zákoník upravuje smluvní závazkový vztah smlouvou o půjčce v paragrafech (§ 657 a § 658). A Dále pak obchodní zákoník, jenž upravuje smlouvu o úvěru v paragrafech (§ 497 až § 507). Uzavřít smlouvu o půjčce či smlouvu o úvěru mezi sebou mohou jak podnikatelské subjekty, tak i ostatní fyzické osoby, které nepodnikají.
 
Zásadní odlišnosti mezi půjčkou a úvěrem:

 1. Úvěrová smlouva může být takzvaně konsenzuální, neboli může vzniknout i bez ohledu na skutečnost, zda jsou či nejsou peněžní prostředky skutečně poskytnuty.
 2. Smlouva o půjčce je valné většiny takzvaně reálná. Vznik smlouvy je možný pouze ve spojitosti s přenecháním věcí, které jsou předmětem půjčky.
 3. Předmětem smlouvy o půjčce nemusí být výhradně jenom prostředky peněžního charakteru.

 

Půjčka od České spořitelny vs. půjčka od KB

Půjčka od České spořitelny se označuje jako jedna z nejsnazších cest jak přijít k penězům. Velmi rychle tak můžete získat až 600 000 Kč, bez dodatečného ručitele (minimální výše půjčky činní 30 000 Kč) s úrokovou od 8%!
 

 1. Výši a datum splátek si určíte sami podle svých možností
 2. Půjčku nemusíte zajišťovat
 3. Pevná úroková sazba vám dává jistotu nezvýšení splátek
 4. Možnost pojištění zajistí schopnost pravidelně splácet
 5. Splácení lze rozložit až na 7 let

 
Nárok na půjčku Komerční banky mají všichni občané České republiky, dále pak cizincům s trvalým pobytem v ČR a pochopitelně i občanům členských zemí EU s povolením k přechodnému nebo trvalému pobytu v ČR.
 

 1. úvěr hotovostní či bezhotovostní v rozpětí od 30 000 Kč do 600 000 Kč
 2. všechny splatnosti s úrokovou sazbou 15,9 % p.a.
 3. pro všechny splatnosti maximální splatnost 6 let
 4. plátky se provádějí vždy z běžného účtu u KB
 5. především pro osobní, nebo podnikatelské potřeby

 

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)