Spotřebitelský úvěr

Tento úvěr, někdy též nazývaný maloobchodní, slouží především jednotlivcům k pokrytí jiných než podnikatelských záměrů. Nejčastěji se jedná o výdaje spojené s nákupem spotřebního zboží (automobily, elektronika) ,ale vyjímkou nejsou ani žádosti klientů o spotřebitelský úvěr na rekonstrukci bydlení, služby (dovolená, studium v zahraničí) nebo vypořádání dluhů mezi jednotlivými občany.

Účelový vs. neúčelový

Banky rozlišují tyto dva základní typy spotřebitelského úvěru. Každý typ má své výhody a nevýhody. Na internetu najdete srovnání spotřebitelského úvěru obou typů.U toho účelového, jak již sám název napovídá, musíte doložit účel, za kterým peníze potřebujete. Je to o něco více papírování, ale odměnou vám bude nižší úrok. Velmi často se také stává, že v případě účelového úvěru banka čerpá peníze rovnou bezhotovostně na účet prodejce po tom, co klient předloží fakturu. V případě neúčelového úvěru banku nezajímá, na co peníze potřebujete, vyřízení je rychlejší a peníze banka převede na vámi uvedený účet. Ve vyjímečných případech je možné získat i peníze v hotovosti. Počítejte ale s tím, že úrok bude o něco vyšší. Úrok je jedna z prvních věcí, které vás budou zajímat, nicméně nezapomeňte se podívat i na RPSN. Je to roční procentní sazba nákladů, kterou zákon o spotřebitelském úvěru definuje jako celkové náklady vyjádřené jako roční procentní podíl z celkové výše úvěru. To znamená, že se v něm promítnou i přidružené poplatky jako poplatek za vyřízení nebo vedení úvěrového účtu.

Podmínky získání

Spotřebitelský úvěr slouží většinou k pokrytí nákladů do půl milionu korun. V některých bankách vám půjčí až milion. Ale pokud se pohybujete v tak vysokých částkách, banka vám pravděpodobně nabídne jiný typ úvěru. Na spotřebitelské úvěry většinou nepotřebujete ručitele. Pro jeho získání je potřeba splnit tři základní podmínky. Musíte být starší 18ti let, být občanem ČR s trvalým pobytem na jeho území a doložit pravidelný měsíční příjem ze zaměstnání za poslední tři měsíce. Tento typ úvěru mají v portfoliu snad všechny bankovní instituce, proto neváhejte použít na spotřebitelský úvěr kalkulačku, abyste zjistili, který je pro vás ten nejvýhodnější.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)