Srovnání hypoték

Na českém finančním trhu existuje více než dvacet institucí pod dozorem České národní banky, kde si můžete pořídit hypotéku. V dnešní době je pro průměrného člověka téměř nemožné koupit si vlastní bydlení jinak než díky hypotéce. Která je ale ta nejvýhodnější? Na internetu můžete ke srovnání hypoték využít kalkulačku. Ta vám dá obecný přehled bez dalších detailů. Pojďme si porovnat hypotéky z různých aspektů.

Úrok

Toho hledisko je samozřejmě to nejdůležitější. Logicky, čím nižší úrok, tím nižší splátka. I jedna desetinka vám může během dvaceti let splácení udělat desetitisíce. Podle statistik byl loňský rok historicky nejnižší, úrokové sazby se často dostaly pod hranici 3%. Odborníci se domnívají, že z takto nízké úrokové sazby už není kam dál klesat, proto budou úroky buď stagnovat a nebo se jen nepatrně zvýší. Průměrně byste hypotéku měli pořídit do 3,5%. Využijte srovnání hypoték roku 2014 na on-line kalkulačkách.

Přidružené poplatky

Splácení hypotéky není jen měsíční strhávání stále stejné částky z účtu. Zejména v počátku je potřeba počítat s většími pořizovacími výdaji. Zjistěte si, u které banky se kolik platí za vyřízení hypotéky a odhad ceny nemovitosti. I tyto údaje najdete na kalkulačce na srovnání hypoték Vzhledem k veliké konkurenci spousta bank nabízí hypotéku s vyřízením zdarma. Měsíčně je poté potřeba připočítat ke splácení jistiny a úroků také poplatky za vedení hypotečního účtu, většinou se jedná o částku do dvou set korun měsíčně. Opět jsou banky, které tento poplatek klientům neúčtují. Budete si také muset uzavřít pojištění proti neschopnosti splácet, existují 3 varianty. Ta průměrná vás vyjde okolo pěti set, opět záleží na bance. V také budete muset doložit výpis z katastru nemovitostí, za který si na CzechPoitu účtují stokorunu. Až budete chtít zanést na katastru nemovitostí zástavní právo banky k vaší nemovitosti, budete muset přidat tisícikorunový kolek. Zhruba stokorunový poplatek za zaslání podkladů k daňovému přiznání jednou za rok je v případě hypotéky zanedbatelná částka. Další peníze můžete ušetřit u banky, která vám zdarma bude zasílat výpisy na email místo těch klasických papírových do schránky. Kolik je bank, tolik je různých nabídek. Srovnání hypotéky od odlišných institucí je v dnešní době nutnost.

Fixace

Doba, na kterou si sjednáte neměnný pevný úrok je také důležitá. Respektive podmínky hypoteční smlouvy, které se k fixaci vážou. Pevný fix si nejčastěji volí klienti buď na 1, 3 nebo 5 let. Ale např. ČSOB nabízí fixaci až na 30 let. Tato volba je ovšem ne příliš zajímavá, nikdo neví, co se v takovém časovém horizontu odehraje a jaký to bude mít dopad na hypotéky. Odborníci radí neuzavírat hypotéky s fixací delší než 10 let. V posledních letech byla nejvýhodnější fixace na tři roky. To je u všech bank stejné. Co se liší, jsou další charakteristiky. Pokud předpokládáte, že se někdy v budoucnu dostanete k většímu obnosu peněz, počítejte s tím, že v průběhu fixačního období hypotéku nelze snížit nebo doplatit. Bez desetitisícových sankcí je to možné pouze ve výročí fixace. Pokud již hypotéku máte a patříte mezi víc jak 100 000 klientů, kterým letos bude fixace končit, využijte srovnání pro refinancování hypotéky. Bude to asi časově a papírově náročné, ale věřte, že se vám vynaložené úsilí vyplatí.

Další výhody

Porovnejte si také, která banka vám například nabídne možnost snížení nebo odložení splátek. Nikdy nevíte, do jak svízelné situace se dostanete a zařazení do registru dlužníků by vám k dobrému psychickému rozpoložení asi nepomohlo. Jsou banky, které nabízejí až půlroční odložení splátek v případě potřeby. Splácení úroků vám banka neodpustí, ale ušetříte peníze připadající na splácení jistiny. Důležité je řešit s bankou nenadálé události co nejdříve. Uvidí váš zájem a snahu věc řešit a snáze se budete domlouvat na dalším postupu. Srovnání hypoték nemusíte konzultovat jen s internetem, poptejte se mezi svými přáteli, určitě vám rádi poreferují o jejich zkušenostech s hypotékou.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)