Studentský úvěr

Pokud se podíváte do nabídky služeb tuzemských bank, najdete mezi nimi hypotéky, spotřebitelské úvěry a pochopitelně i půjčky pro studenty. Právě těm bych se rád v dnešním článku více věnoval. Zaujal mě totiž fakt, že byť je studentský úvěr určen zejména na ubytování, dopravu nebo na školné, většinou lidé peníze využívají úplně jinak. Jaké jsou tedy podmínky získání studentské půjčky? Sleduje někdo skutečné využití získaných peněz?

Podmínky schválení studentského úvěru

Většina bank, které mají ve své nabídce půjčky pro studenty, požaduje pro jejich schválení v podstatě totéž. Žadateli musí být více než 18 let a potřebuje doložit potvrzení o studiu. Většinou tedy stačí studovat na některé z vysokých škol nebo mít zajištěno studium v zahraničí. Ovšem tím podmínky pro získání pujcky pro studenty nekončí. Pochopitelně každá banka se musí nějakým způsobem ujistit o vaší schopnosti splatit sjednaný úvěr. Pokud sami nedisponujete dostatečným příjmem, musí se za vás většinou někdo zaručit. Některé banky také nabízejí možnost ručení stavebními spořeními či jinak vázanými financemi, těmi v případě žádosti o úvěr disponuje málokdo.

Ve většině případů se tedy ručiteli nebo spoludlužníky stanou vaši rodiče. Ti se zaváží k tomu, že v případě vaší platební neschopnosti uhradí dluh za vás. Ovšem pokud se snažíte alespoň o občasný přivýdělek, neměli byste mít se splácením problém. Například Česká Spořitelna nabízí studentům možnost snížených splátek v průběhu studia. Co to znamená? Zkrátka po dobu získávání znalostí na české nebo zahraniční škole splácíte pouze částku ve výši úroků. Teprve po dokončení školy začnete splácet samotný dluh. Navíc nemusíte tak učinit hned, ale za určitých podmínek si lze splácení o celý rok odložit, díky čemuž získáte čas na najití slušně placené práce.

Na co lze peníze použít?

U každého studentského úvěru banky uvádí, že peníze by měly být využity na zajištění kvalitního studia, zařízení studentského bytu či na studijní pobyt v zahraničí. Ovšem ve skutečnosti nikdo způsob využití peněz nesleduje. Nikoho nezajímá, jestli vám pujčka pro studenty zaplatila studia na kvalitní soukromé škole nebo jste si za tyto peníze pořídili nové domácí kino. Právě z tohoto důvodu jsou studentské půjčky tak žádané i mezi lidmi, kteří se o vzdělání až tak nezajímají. Stačí jim totiž doložit potvrzení o studiu případně se domluvit s nějakým studentem na spoludlužnictví a získají běžný neúčelový úvěr se zvýhodněnou studentskou úrokovou sazbou.

Zadlužili byste se v průběhu studia?

Pokud jste si přečetli výše rozepsaný výčet podmínek získání studentského úvěru a možnosti jeho využití, rád bych znal váš názor na tuto otázku. Umíte představit zadlužení v průběhu studia? Podle mého názoru by k němu měl mít člověk rozhodně rozumný důvod. Vyplatí se například při zajištění pobytu v případě studií v zahraničí. Ovšem jen si za tyto peníze zařídit byt a čekat, že se po škole peníze na zaplacení dluhu někde najdou, tak to mi přijde jako naprostý nesmysl. Jak to vidíte vy? Přijde vám půjčka pro studenty zajímavá nebo sdílíte můj názor a raději si pořizujete jen to, na co máte skutečně našetřeno?

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)