Úvěrový registr

Co to je úvěrový registr? Úvěrový registr je databáze klientů bankovních a nebankovních institucí, mobilních operátorů, společností poskytujících energie i leasingových a úvěrových společností. Někde tam má záznam víceméně každý. Do databáze se vaše jméno zapíše už při dluhu bagatelních částek, třeba deset korun za vystavevení výpisu. Na zápis stačí být dlužný za polatek za vedení kreditní karty, přečerpání debetního účtu do kontokorentu nebo využití kreditní karty. O dluzích větších částek ani nemluvě. Ale nic není tak horké, jak se to uvaří.

 

 BRKI, NRKI, SOLUS

V České republice fungují tři významné úvěrové registry. Je to Bankovní registr klientských informací (BRKI), Nebankovní registr klientských informací (NRKI) a SOLUS. Všechny tyto registry jsou studnou informací o platební morálce klientů, kteří někdy s nějakou společností uzavřeli úvěrovou smlouvu. Základní rozdělení je na registry pozitivní a negativní. V negativním registru jsou jen ti klienti, kteří jsou v prodlení se splácením, kdežto v pozitivním registru jsou všichni dlužníci. Jen pro upřesnění terminologie – dlužník je každá osoba, která si vzala úvěr, půjčku nebo hypotéku, prostě dluží věřiteli peníze, i když třeba platí veškeré své splátky a závazky včas. Na druhou stranu neplatič je osoba, která nedodržuje splátkový kalendář a je v prodlení. Každý úvěrový registr má svá pravidla, která nejsou zcela stejná, ale dá se obecně říci, že pokud nejste notorickým neplatičem, tak se váš záznam v negativním registru objeví až po té, co dlužíte buď více jak 500,- Kč nebo více jak 30 dní po splatnosti. BRKI a NRKI jsou pozitivní i negativní úvěrové registry. Ze zde uvedených pouze SOLUS funguje jako výhradně negativní registr. Údaje do BRKI jsou poskytovány pouze bankovními domy. Do NRKI poskytují informace nebankovní úvěrové a leasingové společnosti. Ne všechny banky a úvěrové společnosti poskytují informace do SOLUSu, na druhou stranu zde přispívají i poskytovatelé poskytovatelé energií a mobilní operátoři. Do registrů BRKI a NRKI mohou nahlížet pouze členské společnosti.

 

Jak banky přistupují k registrům

Nedávno proběhla menší anketa, jak banky přistupují k těmto registrům. Většina bank se shodla, že jednotlivé klienty posuzují individuálně. Jsou takové, které při sebemenším záznamu klienta odmítají, pak jsou banky shovívavější, které neřeší pozdě zaplacené bagatelní položky nebo menší dluhy v historii. Nicméně ale těžko najdete banku, která úvěrové registry nepoužívá. Téměř všechny považují konzultaci s registrem jako jeden ze stěžejních bodů při prověřování klienta při žádosti o úvěr.

 

Výmaz z registru

Ačkoliv některé nedůvěryhodné společnosti nabízení za úplatu výmaz z úvěrového registru, není to možné. BRKI a NRKI uchovává záznamy všech úvěrů ještě 4 roky po jejich skončení, SOLUS úvěrový registr roky 3. V případě mobilních operátorů a poskytovatelů energií zmizí vaše záznamy již po jednom roce. Tyto registry slouží totiž mimojiné i k zjištění platební historie potencionálního klienta.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)