Jak vybrat cestovní pojištění?

Cestovní pojištění je základem každé dovolené, výletu i pracovní cesty do zahraničí. Vlastnit pouze Evropský průkaz zdravotního pojištění za hranicemi České republiky v mnoha případech nestačí. Ovšem není cestovní pojištění jako cestovní pojištění. Důležité je při výběru zohlednit řadu faktorů.

Víte, jak vybrat cestovní pojištění? Jaké krytí zvolit? Nebo jaké dodatkové služby využít k vašemu prospěchu? Vězte, že nejen pojištění léčebných výloh by vás při sjednávání cestovního pojištění mělo zajímat.

1. U cestovního pojištění nepodceňujte limit krytí

Pojištění léčebných výloh rozhoduje o konečné ceně pojistného. Ne vždy je tak vhodné volit nejnižší cenu. Čím nižší je totiž cena, tím nižší krytí pojištění má. V některých případech by se mohlo stát, že pojištění vzniklé náklady nepokryje. Rozhodně není doporučováno sjednávat si pojištění s nižším než milionovým limitem. Ba naopak v některých případech přijde vhod i neomezený limit krytí.

PAMATUJTE: K pojistné události je zapotřebí mít veškeré potřebné papíry a doklady v originále. Ty co nejdříve po příjezdu do ČR předejte pojišťovně.

2. Při výběru pojištění zohledněte plánované aktivity

První bod úzce souvisí s tím druhým. Sport a adrenalinové aktivity velmi ovlivňují výši ceny pojištění.Klasická cestovní pojistka se vztahuje například na běh, cyklistiku i pěší túru. Vše v amatérské úrovni. Extrémní sporty a adrenalinové aktivity si žádají připojištění. Výsledná cena pojistky bude vyšší, ovšem v případě potřeby bude obsáhlejší i krytí.

PAMATUJTE: Při sjednávání pojištění se vždy ujistěte, že na vámi plánovaný sport se pojistka opravdu vztahuje. Nejen v případě bungee jumpingu by mohl nastat problém!

3. Při výběru pojištění zohledněte cílovou destinaci

Nejlevnější pojištění nevolte do zemí mimo Evropskou unii, a to i přestože neplánujete v těchto oblastech sportovat. Vzdálenější exotické země jsou nejen ve zdravotní péči zaostalejší. Proto raději volte vyšší částku krytí. Kromě odlehlejších destinací je nutné počítat s vyššími náklady na léčbu i v lidnatějších zemích, jako je například USA.

PAMATUJTE: V některých případech pojištění neuplatníte, pokud dojde k úrazu po požití alkoholu nebo při řízení vozidla z půjčovny! Problém může nastat i v případě absence preventivní prohlídky a potřebného očkování, která jsou do některých oblastí povinná.

4. Je libo jednorázové či celoroční pojištění?

Vyrážíte-li na dovolenou pouze jednou za rok, pak je jasnou volbou sjednat si jednorázové cestovní pojištění. Pokud však jezdíte za hranice naší země pravidelně několikrát do roka, potom je vhodné zvážit celoroční pojistku.

PAMATUJTE: Pojištění je nutné mít sjednané i po dobu cestování, tedy ode dne, kdy překročíte hranice České republiky, až do dne, kdy se opět do České republiky vrátíte.

5. Cestovní pojištění sjednávejte včas

Pojištění je možné sjednat online i na pobočce. Snadno a rychle si zřídíte platnou pojistku i v den odjezdu na dovolenou. Pozor ale dejte na pojištění, které sjednáváte až v zahraničí. Jeho platnost začíná až za 7 dní. Pojištění sjednané v ČR platí ihned po jeho zaplacení.

PAMATUJTE: Pojištění rozhodně nepodceňujte. Jeho nespornou výhodou je nejen krytí škod, ale také asistenční služba, která je vám k dispozici 24 hodin denně, a to v českém jazyce.

6. Nezapomínejte na pojištění odpovědnosti

Součástí cestovního pojištění by rozhodně mělo být i pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu. Nejen zdravotní komplikace nás mohou na cestách potkat. Pojištění odpovědnosti kryje náklady za škody vzniklé například při rozbití hotelového vybavení, shození zboží v obchodě nebo při způsobení zdravotních komplikací druhé osobě. Stejně jako u léčebných výloh i v tomto případě je vhodné volit pojistnou částku na odpovědnost minimálně ve výši 1 000 000 Kč.

PAMATUJTE: Na cestách přijde vhod i připojištění cestovních zavazadel, připojištění storna zájezdu, pojištění pro zpoždění a zmeškání cesty či připojištění úrazu, trvalých následků nebo smrti.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)