Jak vypočítat důchod?

Blíží se vám důchodový věk a rádi byste zjistili, kolik vám vlastně bude stát pravidelně vyplácet? Přesný výpočet důchodu není tak snadný, jak by se někomu mohlo zdát. Přesně vám výši důchodu mohou sdělit pouze na CSSZ. V jejich systému jsou totiž zaneseny všechny potřebné údaje, které výši starobního důchodu ovlivňují. Chtěli byste mít alespoň hrubou představu o tom, kolik peněz budete dostávat? Ve vytvoření představy vám potom může pomoci například nástroj, který naleznete po hledání „odchod do důchodu kalkulačka“, na který je odkazováno třeba i z oficiálních stránek CSSZ.

Důchod má dvě základní složky

Při výpočtu výše důchodu je nutné započítat dvě základní složky. První z nich, jasně stanovená aktuálně na 2340 korun, je přiznávána každému. Ať tedy po celý svůj produktivní věk vyděláváte 5 nebo 500 tisíc korun, tato částka bude vždy stejná. Ovšem podstatně náročnější je zjistit výši druhé složky. Ta už se odvíjí od vašich skutečných příjmů po celou dobu placení důchodového pojištění. Jak už jsem psal výše, přesné hodnoty vám sdělí jedině na CSSZ, ale lze si udělat alespoň přibližný výpočet důchodu.

Osobní vyměřovací základ a jeho redukce

K základní částce 2340 korun se vždy připočítává ještě určité procento z osobního vyměřovacího základu. Aktuálně jsou procenta stanovena poněkud zvláštně a celkem značně znevýhodňují osoby, které měly nadprůměrné příjmy a platili tedy i značně vyšší důchodové pojištění. Sice se mají tyto procentní rozdíly snižovat, ale ještě k tomu vede dlouhá cesta. Ostatně tyto zatím poměrně značné rozdíly vám potvrdí i odchod do důchodu 2014 tabulka, kterou najdete na stránkách CSSZ.cz a vidíte ji také níže.

Vyměřovací základ Redukce
do 11 415 Kč zápočet plně
nad 11 415 Kč do 30 093 Kč zápočet 26 %
nad 30 093 Kč do 103 768 Kč zápočet 22 %
nad 103 768 Kč zápočet 3%

Nutné je započtení i počet dní na nemocenské a další věci

Ovšem ani součtem těchto dvou získaných hodnot se nedostanete k přesné výši vašeho starobního důchodu. Započítává se například i pozdější odchod do důchodu, počet dnů, během kterých vám byla vyplácena nemocenská a podobně. To už sami bez dostatečných podkladů asi nespočítáte, ale dalo by se říci, že tato data vytvářejí už jen drobné rozdíly v cílové částce.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)