Jak získat hypotéku

Našli jste vysněný byt, dům a nebo jen nemáte peníze na už tolik potřebnout rekonstrukci vašeho bydlení? V České republice existuje přes dvacet institucí, kde si o hypotéku zažádat. Jaké jsou vůbec podmínky získání hypotéky a máte na ní nárok zrovna vy? Jak dlouho a kolik budete splácet? Co všechno budete k vyřízení hypotéky potřebovat? Začněte u hypoteční kalkulačky pro zjištění orientačních částek. Nicméně jedině banka vám poskytne přesný výpočet hypotéky včetně splátkového kalendáře.

Před návštěvou banky

Ještě než se osobně vydáte na pobočku, měli byste si ujasnit pár věcí. V první řadě kolik chcete půjčit. Banky nerady dávají částku na pokrytí 100% nákladů na pořízení bydlení. Zvažte, zda se nevyplatí vybrat stavební spoření nebo domácí úspory a snížit tak částku, kterou potřebujete půjčit. Čím méně peněz z pořizovací hodnoty budete potřebavat, tím budou úroky nižší. Poté zavítejte na internet. Na stránce každé banky je kalkulačka sloužící pro výpočet hypotéky. Tak alespoň budete mít přibližnou představu o tom, co vás čeká. S přihlédnutím k vašemu věku si rozmyslete, jak dlouho chcete hypotéku splácet. Déle než na 30 let to jde jen ve vyjímečných případech a pokud stihnete hypotéku splatit před nástupem do důchodu, jedině dobře pro vás. Pokud se na finančním trhu moc nevyznáte, zavítejte do jedné z institucí pod dozorem České národní banky, protože tam vám nehrozí riziko podvodného jednání. Jedním z nejrozšířenějších úvěrů je Hypotéka České spořitelny.

Hurá na pobočku

Podle kalkulačky na hypotéku už máte zhruba představu, co očekávat. Teď je třeba dát tomu trochu reálnější obrysy. Ať už jste si na internetu zjistili, u které banky vám vychází hypotéka nejlépe, nebo která je prostě nejblíž, obrňte se trpělivostí a vyražte. Vyřizování půjčky se neobejde bez papírování. Dorazíte na pobočku a ujme se vás milý poradce za přepážkou. Sdělíte mu, kolik byste potřebovali peněz a na co. Pokud s sebou přinesete kopie výplatních pásek za poslední tři měsíce, nebo vaší bankou orazítkovaný výpis z účtu, hned na místě dostanete orientační přehled hypotéky ušité vám na míru. Nezapomeňte mít připravený seznam vašich dalších pravidelných plateb, zejména splátek jiných úvěrů a alespoň orientační částku, kterou měsíčne vydáte za bydlení. Většinu lidí hlavně zajímá, kolik je to bude měsíčně stát. Ale hypotéka není jen pravidelná měsíční splátka. Nelze ani opomenout přidružené startovní výdaje. Když sečteme poplatek za vyřízení hypotéky, odhad nemovitosti a kolky na katastru nemovitostí, dostaneme se řádově na několik tisíc korun, které je potřeba zaplatit během jednoho měsíce. Je dobré sledovat různé reklamní akce, kdy banky nabízejí např. uzavření hypotéky do určitého data bez poplatku. K vlastním splátkám hypotéky je také potřeba přičíst částku za pojištění. Bez něj vám hypotéku těžko schválí. Řádově se jedná o několik stovek měsíčně. Pokud máte dostatečné příjmy a banka vám hypotéku předschválila, můžete jít vesele podpsat kupní smlouvu na vámi vybranou nemovitost.

Co když vám hypotéku neschválí

Může se stát, že vám banka hypotéku neschválí. Nebudete mít dostatečný příjem nebo by bylo uzavření smlouvy pro banku z jiného důvodu rizikové. Nevěste hlavu, máte ještě další možnosti. Jako první se nabízí nebankovní hypotéka. Není to hypotéka v pravém slova smyslu. Dalo by se říci, že je to půjčka na cokoliv, na co by vám nestačil běžný úvěr, který je poskytován do výše několika desítek, maxiálně stovek tisíc. Nebankovní americká hypotéka slouží k získání většího obnosu peněz na cokoliv, nejedná se tedy jen výlučně o půjčku na bydlení. Hlavní podmínkou je ale to, že nějakou nemovitostí musíte ručit. Výhoda je, že nemovitostí může ručit i třetí osoba. Tím se mnohonásobně zvyšuje šance např. pro mladé lidi, kterým s ručení mohou pomoci rodiče.

Během splácení hypotéky

Všechny papíry máte vyřízené, hypotéku schválenou i podepsanou a v ruce vám cinkají klíče od vysněných dveří. To, že máte na účtu nastavený trvalý příkaz neznamená, že se o hypotéku můžete přestat zajímat. Ještě před podpisem byste si měli zjistit, jak banka přistupuje ke klientům, kteří se náhle dostanou do nesnází a nějakou dobu nebudou mít na placení hypotéky prostředky. Nikdo z nás přeci nemá jistotu, že nás nepotká nemoc, úraz nebo změna zaměstnání. V případě žen je nasnadě zamyslet se i nad případným nástupem na mateřskou. Většina bank počítá s pojmy jako odložení či snížení splátek, ale je dobré být předem připravený a zjistit si, za jakých podmínek. Nezapomeňte také měsíc či dva před výročím fixace pomocí kalkulačky na hypotéku zjistit, jestli by se vám nevyplatilo refinancování hypotéky k jiné bance.

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)