Zvýšení minimální mzdy s sebou nepřinese jen úsměv na tváři

Tak jsme se konečně dočkali i my. Zvýšení minimální mzdy je tu a rovnou o 700 Kč. I když se naposledy zvyšovala minimální mzda loni v srpnu, před tím to bylo dlouhých 6 let, kdy se s minimální mzdou nic nedělo. Ovšem tento rapidní skok s sebou nepřinese pouze úsměv na tváři zaměstnancům, kterých se zvýšení mzdy týká.

V roce 1991 byla minimální mzda ve výši 2 000 Kč, o deset let později činila 5 000 Kč, a nyní se vyšplhá na 9 400 Kč. Zvýšení by se to mohlo zdát během 23 let vysoké, ovšem oproti ostatním státům Evropské unie se stále řadíme na poslední příčky pomyslného žebříčku. Nižší minimální mzdu vyplácí už jen v Litvě, v Bulharsku a v Rumunsku. Naopak vysokou minimální mzdu mají v Lucembursku, kde činí 52 000 Kč, nebo v Německu 39 000 Kč.

Vývoj minimální mzdy v České republice od roku 1991

minimální mzda vývoj

Co přinese zvýšení minimální mzdy?

Skokové zvýšení minimální mzdy má především zvýhodnit pracující lid a nesmí se tak nevyplatit pracovat, jak je tomu často doposud, dle slov ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové-Tominové.

Pro mnohé však může mít zvýšení minimální mzdy fatální následky. V důsledku skokového zvýšení mezd se budou navyšovat celkové náklady firem, a tak není vyloučeno, že bude docházet k propouštění. Jeden si tak sice polepší o 700 Kč, zatímco druhý o své zaměstnání zcela přijde. Částka 700 Kč je totiž opravdu velkým navýšením, kterému dopomohl především kabinet Bohuslava Sobotky. Zástupci sátu, zaměstnavatelů a odborářů se zprvu dohodli na pouhém navýšení o 500 Kč.

Co je to zaručená mzda?

Pojem zaručená mzda se v pracovním právu objevuje poměrně nově. Díky zaručené mzdě jsou vytvořeny mzdové tarify podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce.

Důležité je tedy také brát v úvahu zaručenou mzdu, což znamená, že minimální zaručená mzda je rozdělena do 8 skupin. První skupině náleží minimální mzda, ovšem ta povolání, která spadají do druhé skupiny, mají zaručenou již o něco vyšší minimální mzdu. Osmé skupině pak náleží dvojnásobek minimální mzdy. Dochází-li tedy ke zvýšení minimální mzdy, dochází i ke zvýšení zaručené mzdy, dle jednotlivých skupin. Díky zaručené mzdě nedochází k tomu, aby například kvalifikované zdravotní sestry měly stejnou mzdu, jako nekvalifikovaní dělníci.

zarucena mzda

Hodnocení článku

5 rad jak zkrotit své finance!

Díky jednoduchým radám vám ukážeme nové možnosti při správě financí

Obratem vám zašleme Ebook zdarma

Napsat komentář

name*

email* (not published)